Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi przepisami wykorzystującymi nasze produkty. Znajdziecie tu wiele inspiracji na ciekawy posiłek. Dzięki przepisom obiad nie musi być nudny. Zachęcamy także do nadsyłania na adres redakcji waszych propozycji. Dla najciekawszych przewidziane są nagrody.
Swoje przepisy prześlijcie na adres: redakcja@u-jedrusia.pl

Jak zrobić idealne krokiety? Zwijanie i ciasto
Jak zrobić idealne krokiety? Zwijanie i ciasto Jedną z tradycyjnych polskich potraw, której nie może zabraknąć na naszych stołach są zdecydowanie krokiety. Ich przygotowanie nie należy jednak do najprostszych, ponieważ składa się z kilku elementów, takich jak farsz, naleśnik oraz panierka. Każdy z nich wymaga dopracowania, aby końcowy efekt był zadowalający, to znaczy panierka chrupiąca, naleśnik puszysty i idealnie zawinięty, a zamknięty w nim farsz miękki i aromatyczny. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak zawijać krokiety, aby nie rozpadały się podczas smażenia i podsuniemy kilka innych tajników, które warto znać. Ciasto – klucz do sukcesu Aby potrawa miała idealną fakturę i wspaniale się prezentowała, istotne jest przygotowanie dobrego ciasta na naleśniki. Jeśli chcesz, żeby było gładkie, do stworzenia masy użyj przesianej przez sitko mąki oraz do jej wymieszania wybierz mikser zamiast tradycyjnej trzepaczki. Dzięki temu pozbędziesz się grudek. Dla uzyskania puszystej konsystencji masy polecamy dodać około 1/3 szklanki wody gazowanej – to trik stosowany przez wiele gospodyń. Smaż naleśniki na patelni posmarowanej cieniutką warstwą oleju. Jak zawinąć krokieta? 1. Połóż usmażony naleśnik jaśniejszą stroną do zewnątrz (ta strona jeszcze się przyrumieni podczas następnego smażenia) i posmaruj go niezbyt grubo farszem. 2. Zagnij jego boki na kilka centymetrów tak, aby farsz nie wypadał podczas zwijania i przytrzymaj. 3. Następnie zagnij dolną krawędź (do ¼ długości) 4. Zwiń całość w rulon kierując się ku górze. Panierka i smażenie Panierkę przygotuj z dwóch elementów: jajka zmieszanego z mlekiem oraz bułki tartej. Mleko dodane do jajka nada usmażonej bułce tartej więcej chrupkości. Po obtoczeniu krokieta po kolei w jajku z mlekiem i bułce tartej dobrze dociśnij panierkę z każdej strony, aby jeszcze lepiej się trzymała. Smaż na dużej ilości rozgrzanego oleju, aż nabierze złotobrązowego koloru. Oferta dań gotowych “U Jędrusia” Przygotowanie perfekcyjnych krokietów jest zbyt skomplikowane? Skorzystaj z gotowego rozwiązania, które oferuje firma “U Jędrusia”! W asortymencie znajdziesz wyśmienite propozycje gotowych krokietów z mięsem oraz w dwóch innych wariantach: z kapustą i grzybami lub z pieczarkami i serem gouda.

Jak zrobić idealne ciasto na uszka wigilijne?
Jak zrobić idealne ciasto na uszka wigilijne? Kiedy nadchodzi zima, powoli zaczynamy nastrajać się na świąteczny czas myśląc o tym, jak musimy przygotować się na świętowanie Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy dzień (wraz z Wigilią) niezmiennie kojarzy nam się z ciepłem domowego ogniska, wieloletnimi tradycjami i pysznymi potrawami. Odgrywają dużą rolę w celebracji tego święta. Jedną z nich, która koniecznie musi znaleźć się na stole jest barszcz z uszkami wigilijnymi. To, czy będą smakować wyśmienicie w dużej mierze zależy od ciasta. Najlepsze jest cienkie, miękkie i elastyczne. Powinno dobrze się wałkować i z łatwością kleić. Skorzystaj z naszego przepisu, a na pewno wyjdzie tak, jak powinno! Przepis na idealne ciasto na uszka wigilijne Składniki: – 2 szklanki mąki pszennej – 1 łyżka oleju – ¾ szklanki wody – szczypta soli Użyteczne wskazówki: – woda powinna być gorąca (może być nawet wrząca), aby dobrze sparzyć mąkę. Dzięki temu ciasto będzie bardziej elastyczne, a więc łatwiejsze w wyrabianiu i delikatniejsze w swojej strukturze. – jeśli chcesz uzyskać bardziej złoty kolor uszek, możesz dodać również odrobinę kurkumy. Przygotowanie: 1. Przesiej mąkę przez sitko, aby nie było grudek. 2. Połącz ją z olejem wstępnie zagniatając, a na końcu ostrożnie dodaj wody. 3. Zagniataj tak długo, aż powstanie elastyczna, gładka masa. 4. Przykryj całość ściereczką i odstaw na 15 minut. 5. Weź połowę z powstałego ciasta, rozwałkuj je i wytnij kwadraciki. Druga połowa ciasta w tym czasie oczekuje na swoją kolej w misce. Świetna alternatywa – gotowe danie “U Jędrusia” Jeśli nie jesteś fanem klejenia uszek wigilijnych lub chcesz zaoszczędzić czas podczas świątecznych przygotowań, skorzystaj ze świetnej alternatywy, jaką oferuje “U Jędrusia”! Spróbuj naszych gotowych uszek wigilijnych. Dorównują smakiem tym wykonanym w domowej kuchni i zaskakują idealnie wyrobionym ciastem. Możesz wybierać spośród dwóch wariantów: z kapustą i grzybami lub z samymi grzybami.

Przepis na zapiekankę z pierogów ruskich!
Przepis na zapiekankę z pierogów ruskich! Klasyka polskiej kuchni, która od wielu pokoleń gości na naszych stołach i znana jest każdemu smakoszowi tradycyjnych dań – Pierogi ruskie! Jeśli i Ty jesteś ich fanem, a chcesz zaoszczędzić trochę czasu lub nie potrafisz samodzielnie ich przyrządzić, wybierz opakowanie gotowych pierogów ruskich “U Jędrusia”. Są wyśmienite, jak u mamy! Możesz połączyć ich smak z urozmaiconą formą podania przygotowując z nich zapiekankę, chyba każdy ma ochotę na różnorodność w kuchni. Poniżej przedstawiamy dwa warianty tego ciekawego dania, które jest bardzo łatwe w wykonaniu. Pierogi ruskie zapiekane w boczku Składniki: – 1 opakowanie pierogów ruskich “U Jędrusia” 400g – 15-16 plastrów boczku Przygotowanie: 1. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. 2. Owiń cienki plasterek boczku wokół każdego pieroga. 3. Ułóż je na blasze do pieczenia. W razie potrzeby posyp brązowym cukrem dla uzyskania efektu skarmelizowania. 4. Piecz przez 16 do 18 minut lub do uzyskania złotego koloru, w połowie pieczenia odwróć, aby równomiernie się upiekły. Zapiekanka pierogowa z serem i cukinią Składniki: – 1 opakowanie pierogów ruskich “U Jędrusia” 400g – 1 cukinia – 1 cebula – 250g tartego sera żółtego lub mozzarella – 2 jajka – 200ml śmietany 18% – sól, pieprz, zioła prowansalskie – łyżeczka oleju Przygotowanie: 1. Rozgrzej piekarnik do 160 stopni. 2. Umieść całość pierogów ruskich w naczyniu żaroodpornym i posyp je połową startego sera. 3. Pokrój cukinię w plastry, a cebulę w piórka i podsmaż na oleju. 4. Ułóż warzywa jako kolejną warstwę w naczyniu żaroodpornym i przypraw je. 5. Śmietanę wymieszaj z jajkami oraz drugą połową sera, następnie przypraw solą i pieprzem. 6. Wylej przygotowaną masę do naczynia żaroodpornego, by równo pokryła warstwę warzywną. 7. Piecz przez 25 minut, aż ser się rozpuści. Voila! Dania gotowe “U Jędrusia” możesz przygotować na wiele sposobów. Dzięki nim zaoszczędzisz czas w kuchni, równocześnie ciesząc się wspaniałym smakiem tradycyjnych potraw w różnych wydaniach. Zachęcamy do zapoznania się również z innymi przepisami dostępnymi na naszej stronie, w których wykorzystane zostały wyśmienite dania “U Jędrusia”.

Placki ziemniaczane na szybki i smaczny obiad – pomysły na jesienne sosy
Placki ziemniaczane na szybki i smaczny obiad – pomysły na jesienne sosy Dla osób, które dużo pracują, być może również łączą obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci lub realizują się w swoich pasjach, gotowanie może przysparzać nie lada kłopotu. Napięty grafik nie musi być jednak powodem do rezygnowania ze smacznych i pożywnych posiłków na rzecz fast-foodów czy zimnych kanapek. “U Jędrusia” wychodzi naprzeciw tym, którym brakuje czasu na gotowanie lub zwyczajnie cenią sobie starannie przygotowane, smaczne obiady! Skorzystaj z oferty dań gotowych i pozwól sobie odpocząć ciesząc się wyśmienitym smakiem tradycyjnych potraw. Brak pomysłu na obiad – spróbuj gotowych placków ziemniaczanych! Znane od pokoleń danie polskiej kuchni, jakim są placki ziemniaczane, to synonim smacznej prostoty. Przyrządza się je z zaledwie kilku produktów, według wieloletniej receptury, a dobrze przyprawione i usmażone na chrupko są prawdziwą ucztą dla kubków smakowych. Taką właśnie wersję placków ziemniaczanych znajdziesz w naszej ofercie dań gotowych – wykonujemy je z sercem, z najwyższej jakości składników i bez dodatku konserwantów. Możesz je podgrzać w piekarniku lub podsmażyć na patelni, a następnie uzupełnić wybranymi dodatkami. Urozmaicenie placków ziemniaczanych Wzbogać smak gotowych placków ziemniaczanych “U Jędrusia” ciekawym dodatkiem, na przykład sosem z sezonowych produktów. Jesienią może to być dynia lub aromatyczne kurki. Niepowtarzalny zapach sosu kurkowego z pewnością przywiedzie na myśl wspomnienia z babcinej kuchni, a aromatyczny sos dyniowy będzie ciekawą alternatywą dla grzybów – wybór należy do Ciebie! Jak je przyrządzić? Skorzystaj z poniższych przepisów. Sos kurkowy: – 300g umytych i osuszonych kurek – 1 szklanka śmietanki 30% – 1 cebula pokrojona w drobną kostkę – 2 łyżki masła – 1 łyżka natki pietruszki – sól i pieprz Cebulę podsmaż na patelni na roztopionym maśle. Kiedy się zeszkli, dodaj do niej kurki i smaż kilka minut na większym ogniu aż z grzybów odparuje woda. Następnie dodaj śmietanę i podgrzewaj na małym ogniu, aż zgęstnieje. Przypraw solą i pieprzem według uznania, a na końcu posyp natką pietruszki. Sos dyniowy: – łyżka oleju – 300g pokrojonej dyni – 2 szklanki mleka – 2 łyżki mąki – 1 ząbek czosnku – 1 łyżka koncentratu pomidorowego -przyprawy: łyżeczka curry, pół łyżeczki ostrej papryki, sól i pieprz Podsmaż dynię na oleju wraz z posiekanym ząbkiem czosnku do momentu, aż zmięknie. W mleku rozrób łyżkę mąki i dodaj na patelnię, a następnie wrzuć pozostałe składniki i mieszaj energicznie, aż się połączą w kremowy sos. Przypraw curry i papryką, a także solą i pieprzem według uznania. Wybór dania gotowego w formie placków ziemniaczanych “U Jędrusia” i podanie ich w towarzystwie jednego z zaproponowanych jesiennych sosów, to idealny pomysł na wyśmienity obiad. Smacznego!

Powrót do biura – szybkie i smaczne posiłki
Powrót do biura – szybkie i smaczne posiłki Powrót do pracy po dłuższej nieobecności może być dla Ciebie małą rewolucją w codziennym funkcjonowaniu. Przyzwyczaiłeś się do regularnych, zdrowych, domowych posiłków w ciągu dnia, a teraz nie masz czasu na gotowanie? Postaw na równie smaczne i pożywne dania gotowe! Dania gotowe – prosty sposób na obiad Wybierz jedno z dań gotowych z oferty “U Jędrusia”, które nie tylko smakują wyśmienicie, “jak u mamy”, ale również są zdrowe i pożywne. Nie zawierają zbędnych chemicznych dodatków, takich jak konserwanty, spulchniacze czy sztuczne barwniki. Cechą wyróżniającą je na tle innych jest też łatwość w przygotowaniu oraz wysoka jakość dania i jego składników. Warto zaznaczyć, że sprawdzą się one nie tylko jako posiłek do odgrzania w biurze lub w każdym innym zakładzie pracy. Polecamy je również tym, którzy pracują w domu na “home office” i nie chcą się na dłużej odrywać od laptopa, żeby coś ugotować. Nie trać więc czasu na gotowanie i skorzystaj z naszych wyśmienitych propozycji! Propozycje dań gotowych “U Jędrusia” Przygotowaliśmy wiele propozycji smacznych obiadów, które zadowolą różne podniebienia. Smakoszom polskiej kuchni oferujemy klasyk w postaci kotleta schabowego podanego w towarzystwie buraczków zasmażanych i puree ziemniaczanego. Przygotowywanie takiego dania zazwyczaj zajmuje sporo czasu. Kotlety należy odpowiednio rozbić, przyprawić, opanierować i usmażyć. Ziemniaczki należy obrać, ugotować i ubić. Buraczki należy upiec, obrać, zetrzeć i usmażyć. Dzięki naszemu daniu gotowemu oszczędzasz mnóstwo czasu i w kilka minut możesz cieszyć się pysznym obiadem! Jeśli preferujesz orientale smaki, polecamy między innymi naszego kurczaka w sosie słodko-kwaśym z ryżem. Z pewnością docenisz jego niezwykły aromat uzyskany bez wzmacniaczy smaku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym pełnym asortymentem – skosztuj naszych propozycji obiadów w postaci dań gotowych – zaoszczędź czas i ciesz się wspaniałymi doznaniami smakowymi!

Burgery warzywne – propozycja na grilla z przyjaciółmi
Burgery warzywne – propozycja na grilla z przyjaciółmi Idealna alternatywa dla mięsa dla tych, którzy zwyczajnie chcieliby urozmaicić swój jadłospis. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji składających się z warzyw. Jeśli postawisz na dobrą jakość produktów „U Jędrusia”, będziesz mógł cieszyć się wyśmienitym, wyrazistym smakiem i niezwykłym aromatem warzywnych burgerów. Równocześnie zadbasz o Twoje zdrowie, ponieważ proponujemy produkty nie zawierające substancji konserwujących i wzmacniaczy smaku. Co więcej, są one źródłem cennego błonnika, który usprawnia pracę układu pokarmowego. Bogactwo wartości odżywczych i zachęcający do skosztowania wygląd, to recepta na sukces – nie tylko na obiad czy kolację, ale również podczas grilla z przyjaciółmi. Smakosze mięsa z pewnością będą zachwyceni małą innowacją w grillowym menu, a osoby, które preferują bezmięsne smakołyki ucieszą się na możliwość zjedzenia burgerów odpowiadających ich preferencjom kulinarnym. Burgery warzywne na grilla – nasze propozycje “U Jędrusia” przygotowało wyśmienite produkty, pośród których znajdziesz na przykład burgera buraczanego lub wykonanego z kompozycji wielu kolorowych warzyw (ziemniaków, marchewki, groszku zielonego, pietruszki, pora, selera i szpinaku). Do ich zalet można zaliczyć nie tylko to, że są smaczne, ale również ładnie wyglądają po podgrzaniu zachowując swoją formę. Potrzebujesz inspiracji? Polecamy podgrzewanie naszego buraczanego produktu na grillu elektrycznym w temperaturze 200 stopni około jednej minuty z każdej strony. Jeśli korzystasz z modelu opalanego ogniem, podgrzewaj dwie lub trzy minuty z każdej strony – nieco krócej lub dłużej w zależności od tego, jak mocny jest żar. Podaj przysmak w lekko przypieczonej, chrupiącej bułce z dodatkiem keczupu oraz świeżych warzyw, na przykład sałaty, cebuli i pomidora. Gwarantujemy, że takie proste danie zachwyci każdego! Natomiast jeśli lubisz eksperymentować, dobierz inne dodatki według własnego uznania – może to być papryka, cukinia czy ser żółty. Skorzystaj z warzywnych produktów “U Jędrusia” podczas letniego grilla z przyjaciółmi lub rodziną i ciesz się ich niebanalnym smakiem!

Sezon grillowy w pełni
Sezon grillowy w pełni Kiedy dni są coraz dłuższe, temperatura wyższa, a promienie słońca od rana pukają do naszych okien wszyscy wiemy, że nadchodzi sezon na grillowanie. Ponieważ gusta kulinarne są różne, podczas spotkań rodzinnych czy w gronie znajomych na ruszt wrzucamy nie tylko kiełbaski, skrzydełka lub szaszłyki. Osoby, które nie przepadają za mięsnymi smakami przyrządzają rozmaite grillowane warzywa (np. cukinię lub paprykę) lub owoce (np. banany). “U Jędrusia” proponuje jeszcze jedną alternatywę dla tradycyjnych kiełbasek: spróbuj krokiety lub pierogi wprost z grilla. Wrzuć na grilla gotowe krokiety bez konserwantów Gwarantujemy, że zachwyci Cię ich chrupkość i tradycyjny smak osiągnięty przez staranny dobór składników, który wzbogaciliśmy o aromatyczne przyprawy. W asortymencie “U Jędrusia” dostępne są krokiety z kapustą i z grzybami, z mięsem oraz z pieczarkami i serem gouda. Są niezwykle proste w przyrządzeniu – wystarczy odgrzewać je na grillu przez 20 minut co jakiś czas obracając, aby równomiernie się zrumieniły. Będą smakowały równie dobrze, kiedy podsmażysz je przez 5 minut na patelni bądź włożysz do piekarnika z termoobiegiem nastawionego na 200 stopni. Poczekaj od 7 do 10 minut i możesz cieszyć się wyśmienitym daniem. Cała gama pierogów Jeśli natomiast jesteś większym fanem pierogów niż krokietów, wrzuć na grilla pyszne pierogi “U Jędrusia”. Zawiń je w folię aluminiową z dodatkiem tłuszczu lub umieść na tacce i obracaj je, aż do równomiernego odgrzania. Tak samo, jak w przypadku krokietów możesz również usmażyć je na patelni lub jeśli wolisz tradycyjne metody – zagrzać we wrzącej, osolonej wodzie przez około 2 minuty. W naszej ofercie wyjątkowych pierogów, które możesz przyrządzić na grillu znajdziesz popularne ruskie (z farszem serowo-ziemniaczanym), znane i lubiane z mięsem, z kapustą i grzybami, a także delikatne z serem.

Co zrobić by pierogi owocowe wyszły pyszne?
Co zrobić by pierogi owocowe wyszły pyszne? Jedną z naszych narodowych potraw znanych na całym świecie są pierogi. Z pewnością każdy Polak próbował w swoim życiu tradycyjnego farszu z kapustą i grzybami czy też wariantu “ruskiego” – z masą ziemniaczano-twarogową. Istnieje jednak alternatywa dla wytrawnych wersji tej potrawy obecnych od lat w książkach kucharskich naszych babć i mam. Chodzi tutaj o farsz owocowy, który łączy w sobie słodki smak z delikatnie kwaskową nutą. Najczęściej wykorzystywane owoce to jagody, truskawki, maliny oraz wiśnie. Czym różnią się pierogi owocowe od wytrawnych? Podstawową różnicą jest oczywiście wyżej wspomniany smak, osiągnięty poprzez użycie słodkich owoców i przypraw zupełnie innych niż w przypadku wytrawnych wersji farszu. Jednak to nie wszystko, ponieważ istotne jest tutaj również ciasto. Do pierogów owocowych powinno się przyrządzać bardziej miękką i doskonale klejącą się masę, która równocześnie nie rozpadnie się pod wpływem soku wypływającego z owoców w farszu. Delikatność ciasta możesz osiągnąć poprzez użycie ciepłego mleka zamiast wody. Jak sprawić, że pierogi owocowe będą pyszne? Jeśli chcesz, żeby danie wyszło Ci idealnie, skorzystaj z kilku porad: Dodaj cukru do owoców, by po ugotowaniu nie były kwaśne (nawet jeśli są już dojrzałe). Przyprawy, takie jak cynamon czy wanilia nadadzą potrawie wyrazistego smaku. Jeśli ciasto jest zbyt twarde, dodaj więcej ciepłego mleka. Jeśli w cieście pojawiają się dziury, spróbuj grubiej je rozwałkować. Z owoców może wypływać sok podczas gotowania – aby temu zapobiec dodaj do nich odrobinę mąki ziemniaczanej (łyżkę lub dwie do porcji farszu przeznaczonej na całe danie). Kiedy danie jest gotowe, podaj je na talerzu z dodatkiem śmietany, która doskonale przełamie słodycz farszu. Nie martw się, jeśli nie wierzysz w swoje umiejętności kulinarne bądź zwyczajnie nie masz ochoty na gotowanie możesz skorzystać z pysznych gotowych pierogów “U Jędrusia”, które smakują jak u mamy! Polecamy pierogi z twarogiem i jagodami lub z twarogiem i truskawkami, gwarantujemy, że skradnie serce niejednego smakosza.

Pomysły i inspiracje na bezmięsne pierogi
Pomysły i inspiracje na bezmięsne pierogi Niewątpliwie spora część z nas nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa, ponieważ dzięki niemu posiłek wydaje się być bardziej treściwy i sycący. Niektórzy jednak wręcz przeciwnie – spożywają wyłącznie dania wegetariańskie. Zjedzenie mięsa jest dla nich praktycznie niemożliwe ze względu na upodobania smakowe bądź kwestie etyczne. Jak więc pogodzić te dwie strony “konfliktu”, kiedy znajdą się razem przy rodzinnym stole? Zachęcamy do wypróbowania ciekawych pomysłów na połączenie tradycji z innowacją – bezmięsne pierogi, na przykład ziemniaczane z tofu wędzonym, które znajdziesz w naszej ofercie. Biały twaróg został tutaj zastąpiony aromatycznym twarożkiem sojowym, więc jest to opcja nie tylko wegetariańska, ale też wegańska. Jeśli chcesz wykonać je samodzielnie – wystarczy tylko umieścić w farszu puree z gotowanych ziemniaków ze smażoną cebulką i tofu, które trzeba dobrze przyprawić solą i pieprzem. Obecność tofu pozwala stworzyć zbilansowany posiłek, ponieważ składnik ten dostarcza dużą ilość białka, które zazwyczaj pozyskuje się z mięsa. Wegetarianie zastępują je innym źródłem protein, na przykład używając cieszące się coraz większą popularnością wspomniane wyżej tofu, soczewicę, fasolę czy ser biały lub żółty. Wybierając taki dodatkowy wariant posiłku, masz szansę zadowolić wszystkich głodnych członków rodziny. Istnieją też bardzo ciekawe alternatywy dla tradycyjnych smaków pierogów. To doskonała opcja zarówno dla wyrafinowanych smakoszy, jak i dla tych, którzy po prostu chcą spróbować czegoś nowego. Zachęcamy do skosztowania innych smaków pierogów: ze szpinakiem i serem z serem wędzonym z kozim serem kasztelańskie panierowane (zawierają pieczarki i ser żółty) Jak możesz się domyślić, będą to wyraźne, intrygujące smaki. Warto więc czasem odejść od tych tradycyjnych! Wypróbuj nasze bezmięsne propozycje i przedstaw je domownikom, a przekonasz się, że znajdą się pierogi odpowiednie dla każdego gustu kulinarnego.

A może pierogi z kaszą…?
A może pierogi z kaszą…? Polska kuchnia charakteryzuje się wieloma daniami, które znane są na całym świecie. Co jest naszą największą chlubą kulinarną oprócz rosołu czy kotletów schabowych? To oczywiście pierogi w różnych wariacjach, tradycyjne wytrawne i na słodko oraz bezmięsne – jest nieskończenie wiele możliwości! Uwielbiają je nie tylko Polacy, warto podkreślić, że polskie pierogi są znane i lubiane na całym świecie. Jak wykonać tę przepyszną potrawę znaną od wieków? Potrzebne będą składniki na proste w wykonaniu ciasto: 500g mąki pszennej typu 500 pół łyżeczki soli 60ml oleju 250ml gorącej wody (szklanka) Składniki można połączyć i wyrobić mikserem lub ręcznie na stolnicy. Powinno być gładkie, miękkie i elastyczne. Następnie należy je cienko rozwałkować na stolnicy posypanej odrobiną mąki i wykroić równe, niewielkie okręgi, na przykład za pomocą szklanki. Wystarczy umieścić w nich dowolnie skomponowany farsz, zgiąć na pół, zakleić i ugotować. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje umiejętności kulinarne nie są wystarczające, skorzystaj z naszej oferty gotowych pierogów! Oprócz znanych, tradycyjnych smaków, mamy w swojej ofercie kilka nietuzinkowych propozycji pierogów z kaszami, które zasmakują osobom nie przepadającym za mięsem. Fanom innowacji spodoba się na przykład wariant pierogów warzywno-jaglanych z jarmużem, który ostatnio podbija rynek zdrowej żywności dostarczając naszemu organizmowi sporych ilości błonnika, witamin (A, B1, B2, C, E, K) oraz mikroelementów. Natomiast dla tych, którzy cenią sobie wyraziste smaki, polecamy nasze pierogi z kaszą jaglaną, soczewicą i suszonymi pomidorami. Suszone pomidory nadają naszym bezmięsnym pierogom charakterystyczny, mocny aromat, a pożywna soczewica dostarcza sycącego białka. Daj się porwać najnowszym trendom wśród pierogów i spróbuj naszych nowych smaków z kaszą!

Burgery warzywne – nie samym mięsem człowiek żyje
Burgery warzywne – nie samym mięsem człowiek żyje Zdaniem wielu dietetyków w naszych nawykach żywieniowych dokonał się w ciągu ostatnich lat olbrzymi progres – produkty wybieramy bardziej świadomie, oswoiliśmy zupełnie nowe smaki i przekonaliśmy się do potraw wegetariańskich. Oczywiście zdrowa dieta nie polega na całkowitym wyeliminowaniu mięsa z jadłospisu. Jest ono cennym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm potrzebuje na równi z innymi składnikami odżywczymi. Chodzi raczej o urozmaicenie spożywanych potraw, znalezienie dla tradycyjnego schabowego pożywnej i zdrowej alternatywy, a taką stanowić mogą nowe gwiazdy oferty U Jędrusia – burgery warzywne. Bezmięsne dania szturmem podbijają menu niemal we wszystkich restauracjach i ich twórcy bywają bardzo kreatywni. Z pomocą naszych nowych propozycji swoją pomysłowością będą mogli wykazać się również wszyscy amatorzy domowego gotowania. Nasze warzywne kotlety powstają z wyselekcjonowanych i naturalnych składników: kaszy jaglanej, buraków ćwikłowych, ziemniaków, marchewki oraz aromatycznych ziół. Przy tak wyrafinowanej kompozycji niepotrzebne są żadne wzmacniacze smaku ani konserwanty. Możliwości na przyrządzenie naszych warzywnych nowości jest wiele. Wielbiciele burgerowni mogą połączyć je z pieczywem, ulubionym sosem i świeżymi dodatkami, aby skomponować autorskiego, bezmięsnego hamburgera. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jarzynowy kotlet stał się głównym składnikiem obiadu i wylądował na talerzu w towarzystwie dobrze przyprawionego ryżu lub ziemniaków. Aby nasze nowe propozycje były gotowe do spożycia, wystarczy im kilka minut na rozgrzanej patelni, a do usmażenia nie potrzeba tłuszczu. Z powodzeniem można również upiec je w piekarniku. Burgery warzywne „U Jędrusia” z pewnością przypadną do gustu wszystkim osobom, które w swoim codziennym jadłospisie szukają przede wszystkim urozmaicenia. Polecamy je również wszystkim niedowiarkom, którzy twierdzą, że bezmięsne dania nie mają smaku – przekonajcie się sami, jak wielka siła tkwi w jarzynach.

Bezmięsne przekąski karnawałowe
Bezmięsne przekąski karnawałowe Zanim rozpocznie się Wielki Post przed nami jeszcze Karnawał – kilka wspaniałych tygodni, w czasie których wielu z nas będzie miało okazję wziąć udział w różnego rodzaju zabawach, a nawet zorganizować taką dla rodziny lub przyjaciół. Słowo karnawał wywodzi się od włoskiego zwrotu carnevale, oznaczającego dosłownie “Mięso, żegnaj” – w średniowieczu powszechnie rezygnowano z niego w poprzedzających rozpoczęcie Wielkiego Postu dniach i nie serwowano go nawet na królewskim dworze. Coraz więcej osób, czy to z powodów zdrowotnych czy względów etycznych, decyduje się na wyłączenie mięsa z jadłospisu. Najwygodniej będzie po prostu przygotować bufet, w którym każdy z gości znajdzie dla siebie coś pysznego. Jednym z najbezpieczniejszych opcji są oczywiście pierogi. Rzadko kto jest w stanie oprzeć się pełnemu smaku nadzieniu otulonemu aksamitnym ciastem. Możliwości mamy mnóstwo – można zdecydować się na wariant na słodko, na przykład pierogi z serem mascarpone i sosem jagodowym lub twarożkiem, albo też pierogi wytrawne: ze szpinakiem, kapustą i grzybami lub klasyczne ruskie. Niezawodna w temacie potraw bezmięsnych jest również kuchnia azjatycka – doskonale przyprawione sajgonki lub pierożki gyoza z warzywnym nadzieniem na pewno przypadną do gustu nawet tym, którzy nie opanowali jeszcze w pełni jedzenia pałeczkami. Na imprezach doskonale sprawdzi się również kusząca bogactwem aromatycznych składników zapiekanka z pieczarkami i serem mozzarella. Aby stać się prawdziwym przebojem przyjęcia, wcale nie muszą one w swoim składzie zawierać mięsa. Tak naprawdę możliwości na bezmięsny poczęstunek w czasie imprezy jest wiele, a jedynym ograniczeniem jest kreatywność i umiejętności kulinarne gospodarza. Roztańczeni imprezowicze z równym entuzjazmem powitają zarówno tradycyjne koreczki lub sandwiche jak i nowoczesne burgery warzywne. Nasze gotowe przekąski “U Jędrusia” przyjdą z pomocą wszystkim tym, którzy nie mogą sobie pozwolić na spędzenie w kuchni długich godzin, a mimo to chcą zaserwować swoim gościom pełne smaku i wartości odżywczych jedzenie.

Jak zaoszczędzić czas podczas przygotowań świątecznych?
Jak zaoszczędzić czas podczas przygotowań świątecznych? Są podobno tacy, którzy nie lubią Świąt, ale dla większości z nas Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, na który czekamy z niecierpliwością. Zanim jednak będzie można w spokoju cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie i prezentami znalezionymi pod choinką trzeba jeszcze przeżyć istny maraton, jakim są świąteczne przygotowania. Zakupy i sprzątanie bywają męczące, to jednak pestka w porównaniu z czynnością, która wielu osobom spędza sen z powiek – gotowaniem. Czy jest sposób, aby przed Gwiazdką zaoszczędzić sobie stresu, pośpiechu i kulinarnych rozczarowań? Okazuje się, że tak! Specjalnie z myślą o osobach, które nie mają czasu na gotowanie lub nie mogą poszczycić się talentem godnym szefa kuchni, powstała nasza świąteczna linia produktów. Znalazły się w niej popularne potrawy, które tradycyjnie goszczą na wigilijnych stołach w Polsce, między innymi bigos z kiełbasą, kapusta z grochem lub grzybami oraz przepyszne łazanki. Nasze gotowe dania powstają według sprawdzonych receptur, dlatego każdy będzie mógł w tym szczególnym okresie cieszyć się smakiem pamiętanego z rodzinnego domu domowego jedzenia. Do ich przygotowania nie używamy niczego, czego nie wykorzystalibyśmy we własnej kuchni – w składzie znalazły się wyłącznie najwyższej jakości produkty, bez konserwantów, sztucznych dodatków i ulepszaczy smaku. W ofercie “U Jędrusia” nie brakuje również innych, pełnych smaku i aromatu propozycji, które wykorzystać można podczas wigilijnej wieczerzy. Krokiety i pierogi będą doskonałym dodatkiem do świątecznej kolacji, trudno również wyobrazić sobie wyrazisty barszcz bez pływających w nim uszek lub świątecznych pasztecików. Komu z nas nie zdarzyło się w okresie Bożego Narodzenia usłyszeć: „To ostatnie Święta, jakie robię, w przyszłym roku niczego nie gotuję!”? Żmudne przygotowania potrafią skutecznie zdusić radość oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, a przecież nie o to chodzi w tym szczególnym okresie. Nasze gotowe dania pozwolą w pełni poczuć zaklętego w tradycyjnych smakach ducha Świąt i cieszyć się rodzinną, uroczystą atmosferą.

Jak samodzielnie przygotować Wigilię firmową?
Jak samodzielnie przygotować Wigilię firmową? Święta Bożego Narodzenia to czas, którego wszyscy wyczekujemy z wielką niecierpliwością. Zanim jednak zaczniemy świętowanie w gronie rodzinnym, większość z nas bierze jeszcze udział w Wigilii pracowniczej. Tego typu spotkania, na których koledzy i koleżanki mogą przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, są tradycją niemal w każdej firmie. Czy można bez wysiłku i czasochłonnych przygotowań zorganizować przyjęcie, które wszyscy będą miło wspominać? Oczywiście, trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Przed świętami wszyscy mamy pełne ręce roboty. Nawet Ci, którzy nie organizują Wigilii w domu, spędzają popołudnia na sprzątaniu lub zakupach. Mało kto znajdzie w całym tym pośpiechu czas na gotowanie dodatkowego jedzenia dla dużej liczby osób. Można uciec się do słodyczy i niewielkich przekąsek, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj firmowa Wigilia odbywa się w zwykły dzień pracy i jej uczestnicy będą głodni. Warto również zadbać, aby przygotowany poczęstunek nawiązywał do świątecznej atmosfery. W tej sytuacji z pomocą przyjdą dania gotowe „U Jędrusia”. W naszej świątecznej linii nie zabrakło tradycyjnych smaków, które wszyscy doskonale znają z domowej kuchni. Znajdziecie tu między innymi łazanki z kapustą, bigos z kiełbasą oraz kapustę z grzybami lub grochem. Potrawy wystarczy podgrzać w mikrofali, przełożyć do eleganckich półmisków i można postawić je na stole. Kompozycja aromatycznych przypraw i najwyższej jakości składników z pewnością skuszą każdego. Propozycji, o które można wzbogacić świąteczny catering, jest w ofercie „U Jędrusia” dużo więcej. Pierogi i krokiety ze świątecznym farszem z kapustą i grzybami to potrawy nie tylko popularne, ale również bardzo wygodne do jedzenia, nawet, kiedy trzeba używać tekturowych talerzyków i plastikowych sztućców. Kiedy jedzenie na firmową Wigilię będzie już gotowe, trzeba zadbać już tylko o dekoracje, klimatyczną muzykę, która przygrywać będzie w tle i oczywiście o dobre humory. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą każde przyjęcie będzie udane i pozwoli wszystkim uczestnikom poczuć świąteczny klimat.

Pomysł na słodkie łazanki
Pomysł na słodkie łazanki Mimo, iż tradycyjnie łazanki przyrządza się w wersji na słono, najczęściej z kapustą i cebulką, w niektórych przepisach nasz ulubiony, kwadratowy makaron występuje również w słodkim towarzystwie. Kiedy w sezonie letnim mamy pod ręką świeże owoce, można zmiksować je na delikatny mus i podawać je wraz z łazankami w pucharkach, jako słodką przystawkę lub deser. Biorąc jednak pod uwagę, że zbliża się Boże Narodzenie, postanowiliśmy przypomnieć inny przepis, który w wielu domach pojawia się na świątecznym stole: łazanki z masą makową i bakaliami. Przygotowanie potrawy należy zacząć od maku. Aby stracił on gorzki posmak, trzeba go najpierw porządnie sparzyć. Można zrobić to wrzątkiem lub zagotowanym mlekiem. Dla pewności warto przepuścić go przez maszynkę dwa razy. W międzyczasie na patelni można już rozpuścić odrobinę masła i wrzucić na nią drobno posiekane orzechy oraz migdały. Prażymy je przez dwie minuty – dzięki temu nasza masa zyska dodatkową, wyrazistą nutę. Po chwili można dorzucić do nich również rodzynki. Dobrze pasować będą również suszone morele lub figi. Do bakalii dodajemy dwie łyżki miodu, odrobinę cukru waniliowego, a następnie zmielony mak. Jeżeli po wymieszaniu okaże się, że masa nie jest dostatecznie słodka, można dodatkowo doprawić ją jeszcze odrobiną miodu. Łazanki gotujemy standardowo. Wrzucamy je stopniowo do garnka z zagotowaną, osoloną wodą i gotujemy aż będą al dente. Wyławiamy je cedzakiem od razu, gdy zaczną wypływać na powierzchnię wody, by uniknąć ich rozgotowania. Nie powinny one być zbyt miękkie, ponieważ w trakcie mieszania z masą makową mogą stracić swój unikalny kształt. Po ugotowaniu warto polać je jeszcze odrobiną roztopionego masła – dzięki temu nie posklejają się, a całe danie nie będzie zbyt suche. A gdy już mamy gotową masę makowo-bakaliową oraz makaron, nie pozostaje nam nic innego jak tylko je połączyć i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem tego – jakże nietypowego – połączenia! Łazanki na słodko smakują wyśmienicie od razu po przygotowaniu, ale i odgrzewane potrafią pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Placki ziemniaczane na słodko
Placki ziemniaczane na słodko Z pewnością każdy z nas jadł w swoim życiu tak popularną i prostą potrawę, jaką są placki ziemniaczane. Zazwyczaj dodajemy do nich różnego rodzaju zioła, przygotowujemy z ketchupem czy sosem czosnkowym własnej roboty. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak smakowałyby placki ziemniaczane na słodko? Brzmi dziwnie? Być może, ale w rzeczywistości tylko brzmi, bo smakuje świetnie! Jednocześnie danie to można przygotować niezwykle szybko, korzystając z produkowanych przez naszą firmę wyśmienicie gotowych placków ziemniaczanych „U Jędrusia”. Są one przygotowane według tradycyjnej receptury z naturalnych składników i polskich ziemniaków. Dzięki temu możemy zapewnić ich wyjątkowy smak. Świetnie sprawdzą się one zarówno w przypadku dań wytrawnych – dodając do nich różne sosy, boczek czy ser, jak również w wersji na słodko. W drugim przypadku szczególnie polecamy połączenie ich z owocami, śmietaną czy cukrem pudrem. Oczywiście podczas przygotowywania wyżej wspomnianych potraw możesz samodzielnie usmażyć własne placki. Czy jednak warto? Wybierając nasze produkty stawiasz na sprawdzone receptury, naturalne składniki i ten sam, niepowtarzalny smak. Wystarczy przez kilka minut podgrzać nasze placki w piekarniku czy podsmażyć na patelni. Teraz wystarczy posypać czy polać placki swoimi ulubionymi składnikami. Jeśli chcesz spróbować słodkie warianty, polecamy kilka popularnych oraz wyjątkowo pysznych połączeń: kwaśna śmietana i cukier, bita śmietana i syrop owocowy, bita śmietana połączona z cukrem, na to owoce (np. maliny), cukier puder i owoce. Tak naprawdę trudno jest w kilku krokach opisać wszystkie przepisy na placki ziemniaczane na słodko. W rzeczywistości ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, a także kubki smakowe. Możesz eksperymentować z różnymi dodatkami, dzięki czemu będziesz mógł znaleźć swój ulubiony wariant. Jednocześnie wybierając nasze placki ziemniaczane „U Jędrusia” możesz być pewien, że praktycznie każda potrawa będzie pyszna!

Poezja smaku w skromnym ziemniaku
Poezja smaku w skromnym ziemniaku Na Mazurach mówi się na nie plindze, górale poczęstują nas moskolami, a nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy nazywają je dranikami lub derunami. Chociaż spotkać możemy je w najróżniejszych odsłonach, chrupiące placki ziemniaczane goszczą w niemalże każdej kuchni i są potrawą niezwykle sycącą, a przy tym bardzo łatwą do przygotowania. Ich kluczowym składnikiem są rzecz jasna utarte kartofle, do których dodajemy jajko, niewielką ilość mąki oraz przyprawy. Wyśmienicie smakują solo lub delikatnie posypane cukrem, my jednak chcielibyśmy przedstawić ciekawy pomysł na placki ziemniaczane w wersji wytrawnej. Efektownym daniem w sam raz na szybki obiad będą placuszki po góralsku. Tradycyjnie nie były one przygotowywane na patelni tylko na rozgrzanej blasze, dzięki temu nie wchłaniały tłuszczu i były bardziej chrupiące. Starte ziemniaki, cebulkę, jajko i mąkę łączymy w masę, z której formujemy nasze placki i smażymy je na patelni. Aby zyskać na czasie i zaoszczędzić naszym palcom bliskiego spotkania z tarką można użyć również gotowych placków ziemniaczanych z oferty „U Jędrusia”, które po 3 minutach w piekarniku są gotowe do spożycia. Na osobnej patelni podsmażamy cebulkę z pokrojonym w kostkę boczkiem i tak przygotowany farsz układamy na każdym gotowym placku. Całość posypujemy serem (najlepszy będzie oscypek) i drobno posiekanym szczypiorkiem. W góralskich restauracjach danie z pewnością zostanie nam również podane z sosem na bazie kwaśniej śmietany. Ciekawy pomysł na placki ziemniaczane to podanie ich z aromatycznym wieprzowym gulaszem. Unikatowe połączenie delikatnego, miękkiego mięsa z odpowiednio doprawionymi warzywami i chrupiącymi plackami cieszy się ogromną popularnością także na polskich stołach. Dzięki ofercie gotowych dań obiadowych „U Jędrusia” możesz delektować się ich niepowtarzalnym, pozbawionym sztucznych dodatków smakiem placków ziemniaczanych z gulaszem po węgiersku oraz wersji rodzimej placków ziemniaczanych z gulaszem wieprzowym. Kilka minut w piekarniku lub mikrofali i placki są gotowe.

Pora na lunch? Pora na TO GO!
Pora na lunch? Pora na TO GO! Ciepłe posiłki w naszej diecie mają szczególne znaczenie. Podgrzewanie nie tylko wydobywa pełen smak i aromat przygotowywanych potraw, ale również sprawia, że substancje odżywcze, przede wszystkim węglowodany i białka, lepiej się trawią. Jak wynika z badań, szybciej najadamy się potrawami o wyższej temperaturze i dzięki nim będziemy odczuwać głód po dłuższym czasie, co ograniczy konieczność podjadania między posiłkami. Spożywanie przynajmniej jednego ciepłego dania w ciągu dnia jest rekomendowane przez dietetyków i ekspertów żywienia. Kłopot ze spełnieniem tego warunku mogą mieć przede wszystkim osoby, które dużo czasu spędzają w pracy. Nie każdy ma możliwość, aby wieczorem, po całym dniu w pracy, spędzać jeszcze czas w kuchni i gotować sobie obiad na kolejny dzień. Idealnym rozwiązaniem będzie nasza linia dań TO GO. To znane już wszystkim doskonale, najpopularniejsze gotowe dania z oferty „U Jędrusia”, w nieco mniejszych porcjach. W sam raz, by zjeść je w czasie przerwy na lunch. Znajdziecie tu nie tylko przepyszne pierogi z mięsem oraz ruskie okraszone smażoną cebulką, ale także pancakes z sosem truskawkowym, spaghetti, gołąbki, a także oryginalne specjały azjatyckie ASIA BOX. Wszystkie nasze produkty w linii TO GO pozbawione są konserwantów, w większości też sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, a swój wyjątkowy smak zawdzięczają naturalnym składnikom i idealnej kompozycji przypraw. Warto też podkreślić, że cały czas pracujemy nad wydłużeniem przydatności do spożycia naszych potraw, by zapewnić naszym klientom pełnowartościowe dania. Dzięki pasteryzacji dań azjatyckich – ASIA BOX, nasze potrawy zyskują wydłużony czas przydatności do spożycia, bez strat na smaku oraz swoich atutach. Aby do naszego mózgu dotarła kompletna informacja o sytości, do ciepłego posiłku powinniśmy usiąść w spokoju, zjeść go wolniej, co w trakcie kilkunastu minut przerwy może okazać się trudne. Mniejsze porcje produktów linii TO GO pozwolą nie tylko zaspokoić głód, ale również delektować się każdym kęsem i cieszyć niepowtarzalnym smakiem.

Szybkie przekąski na imprezę sylwestrową
Szybkie przekąski na imprezę sylwestrową Wielkimi krokami zbliża się Sylwester. Szczególna noc, która kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą w gronie rodziny i przyjaciół. Niektórzy z pewnością mają już zaproszenia na bal do jakiegoś lokalu, co jest niezwykle wygodne. Ci, którzy do ostatniej chwili nie poczynili jeszcze żadnych planów będą zapewne chcieli załapać się na jakąś domówkę, albo postanowią zorganizować ją samemu. Do takiej imprezy trzeba się odpowiednio przygotować. Wiadomo, że na zabawie sylwestrowej podstawą są huczne toasty, warto jednak gościom zapewnić również coś na ząb. Biorąc jednak pod uwagę, jaka gorączka panuje w sklepach zaraz po świętach i ile czasu trzeba potem spędzić w kuchni, organizacja przyjęcia może okazać się dużo bardziej wyczerpująca, niż początkowo mogłoby się wydawać. Wszystkim tym, którzy w ostatni wieczór grudnia chcą stać się dobrymi gospodarzami, a nie rezygnować przy tym z dobrej zabawy z pomocą przychodzi oferta gotowych przekąsek „U Jędrusia”. Wybór jest naprawdę duży. Ciekawą propozycją będą chrupiące krokiety pełne aromatycznego farszu z kapusty i grzybów, mięsa lub szpinaku? Bardzo proszę! A może coś z piekarnika? Polecamy przepyszne zapiekanki z cudownie roztopionym serem, cebulką i pieczarkami. Ciekawą propozycją będą również przekąski z kuchni orientalnej. Na przykład sajgonki z warzywami, z kurczakiem lub wołowo-wieprzowe, albo japońskie pierożki Gyoza? Wystarczy kilka minut aby zaserwować gościom ciepłe przekąski z kuchni świata, które pod względem wartości odżywczych i walorów smakowych w niczym nie ustępują domowym potrawom. Warto podkreślić, że nasze dania nie zawierają konserwantów oraz w większości sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. Do produkcji dań wykorzystujemy wyłącznie pełnowartościowe składniki od sprawdzonych dostawców. Spędzanie czasu w kuchni, a potem mycie wszystkich naczyń nie brzmi jak recepta na udaną zabawę. Z pomocą naszych gotowych dań można zaoszczędzić sobie pracy i skupić na godnym powitaniu Nowego Roku. Oczywiście nasze przekąski polecają się nie tylko przy okazji zabawy sylwestrowej. Świetnie sprawdzą się także podczas przyjęcia urodzinowego, maratonu filmowego na lub spotkania z przyjaciółmi.

Kuchnia włoska na obiad? O Mamma mia!
Kuchnia włoska na obiad? O Mamma mia! Chociaż makaron uważany jest za najbardziej znany włoski produkt eksportowy, najprawdopodobniej do Europy zawitał on dopiero w epoce wielkich odkryć geograficznych. Jego wynalazcami są Chińczycy, od których recepturę pozyskał podobno sam Marco Polo. Powstanie ponad stu odmian i spopularyzowanie pasty we wszystkich zakątkach świata zawdzięczamy jednak bezsprzecznie mieszkańcom słonecznej Italii. Spaghetti to chyba pierwsza potrawa, która przychodzi na myśl, kiedy pada hasło „kuchnia włoska”. Każdy mieszkaniec tego kraju będzie zarzekał się, że to jego mama robi najlepsze, bo ile gospodyń, tyle unikalnych przepisów, których pilnie strzeżono i przekazywano z pokolenia na pokolenie. Ten najpopularniejszy, na makaron spaghetti w sosie bolońskim, z mięsem wieprzowym i pomidorami, otulonymi subtelną nutą czosnku, bazylii i oregano, na dobre zagościł także na naszych stołach. Podobnie jak jego wersja wegetariańska – Spaghetti z sosem Napoli, która posiada wielu fanów aromatycznego pomidorowego sosu z dodatkiem bukietu ziół. Innym popularnym makaronem, rodem z południa Italii jest penne. Charakterystyczne rurki Włosi tradycyjnie podają z pesto lub z owocami morza. W naszej ofercie znajdą go Państwo w towarzystwie delikatnego mięsa z kurczaka oraz doprawionych sosów: szpinakowego lub paprykowego, a także wersję VEGE z sosem pieczarkowym. Swój niepowtarzalny, autentyczny smak włoskiej kuchni nasze dania zawdzięczają wykorzystaniu pełnowartościowych składników. Można oczywiście eksperymentować samemu i spędzać długie godziny w kuchni lub zamawiać jedzenie na wynos, jest jednak prostszy sposób, aby podczas lunchu w pracy cieszyć się oryginalnym smakiem rodem z prawdziwej, włoskiej ristorante. Wystarczy danie gotowe „U Jędrusia” włożyć na kilka minut do mikrofali. Bez kipiących garnków, bez kłopotliwego odcedzania, a co najważniejsze, także bez konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. W cenie poniżej dziesięciu złotych prezentujemy pełnowartościowe danie, za które we włoskiej restauracji trzeba byłoby zapłacić trzy razy więcej.

Nie ma jak u mamy – kuchnia polska
Nie ma jak u mamy – kuchnia polska Trudno się nie zgodzić ze słowami popularnej piosenki Wojciecha Młynarskiego – „Nie ma jak u mamy”! Któż potrafi oprzeć się urokowi domowego obiadu? Kiedy ląduje przed nami talerz z parującymi ziemniaczkami, surówką i tradycyjnym kotletem schabowym wszystkie inne potrawy świata mogłyby nie istnieć. Czy zawsze jest jednak czas, aby samodzielnie przygotowywać takie specjały? Czy każdy potrafi przyrządzić mięso tak, by smakowało idealnie i nie było twarde jak przysłowiowa podeszwa? Oczywiście, że nie. W takiej sytuacji sprawdzają się dania gotowe „U Jędrusia”, dzięki którym możesz przypomnieć sobie jak smakuje domowy obiad bez spędzania w kuchni długich godzin. W bogatej ofercie dań gotowych „U Jędrusia” znalazły się w większości propozycje pochodzące z naszych rodzimych stołów. W kilka minut podgrzejesz je w kuchence mikrofalowej lub na patelni. Delikatne, kremowe puree z ziemniaków, mięso i aromatyczne dodatki sprawią, że nawet szybki lunch w biurze zamieni się w przepyszny, domowy obiad. Produkty zawdzięczają swój autentyczny i bogaty smak wysokiej jakości składnikom, a do ich przygotowania nie użyto wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników ani konserwantów. Pomimo tego nasze dania są w przystępnych cenach i nie ustępują miejsca tym podawanym w domach czy restauracjach. Kuchnia polska jest niezmiennie najbardziej popularna wśród Polaków. Szczególnie polecamy nasze hity, takie jak kotlet mielony z buraczkami zasmażanymi, kotlety schabowe i drobiowe z kapustą lub buraczkami czy też placki ziemniaczane z gulaszem. Jest wiele restauracji, które szczycą się tym, iż serwują swoim gościom domowe jedzenie. Przeciętny koszt jednego obiadu na mieście to około 20-30 złotych. W tej samej cenie można przez cztery dni smakować dania „U Jędrusia” i dzięki szerokiej ofercie codziennie cieszyć się smakiem innej potrawy.

Lunch z nutą orientu
Lunch z nutą orientu Kuchnia azjatycka coraz częściej gości na naszych stołach. Orientalne dania cenione są przede wszystkim za wyrazisty i niepowtarzalny smak. Codzienne zamawianie jedzenia na wynos z restauracji jest jednak kosztowne, a przygotowywanie go w domu czasochłonne, nie wspominając o tym, że nie we wszystkich sklepach znajdziemy pędy bambusa lub fasolę Mung i nie każdy z nas posiada smykałkę do gotowania. Na szczęście jest prosty sposób, który wielbicielom azjatyckiego menu pozwoli cieszyć się wyjątkowym smakiem azjatyckich potraw każdego dnia. Wystarczy rozsmakować się w naszych daniach gotowych! Przed wyjściem do pracy nie ma na ogół czasu na przygotowywanie jedzenia, a wieczorem są do zrobienia dużo ciekawsze rzeczy niż gotowanie, szczególnie gdy mamy pomysł na szybki i tani obiad do pracy. Do jego przygotowania nie potrzeba żadnych kulinarnych zdolności, wystarczy kuchenka mikrofalowa. Kilka minut i podczas lunchu w biurze możemy cieszyć się delikatnym mięsem i aromatycznymi sosami. Nasz kurczak słodko-kwaśny oraz kurczak z curry swoją pełnię smaku zawdzięczają wyłącznie wyselekcjonowanym składnikom, nie zawierają żadnych konserwantów ani wzmacniaczy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie bezpieczne, zdrowe i pełnowartościowe produkty. Na zamówienie chińskiego dania z dostawą trzeba przeznaczyć przeszło 20-25 złotych. Jeden obiad “U Jędrusia” to koszt ok. 6-9zł więc kilka razy taniej niż w restauracji. Stawiając na nasze wyroby zyskujesz zatem nie tylko tani obiad do pracy, ale również oszczędzasz czas, który musiałbyś spędzić na gotowaniu. W naszej ofercie gotowych dań obiadowych wielbiciele dalekowschodniej kuchni znajdą także sajgonki, zarówno z mięsem wołowo-wieprzowym, kurczakiem jak i w wersji wegetariańskiej, z warzywami, które również mogą posłużyć jako oryginalna propozycja na lunch.

Jak zrobić ciasto na kopytka?
Jak zrobić ciasto na kopytka? Kopytka z powodzeniem mogą stanowić sycące danie główne, jak i być pysznym dodatkiem do mięsnego gulaszu czy pieczeni. Robione od wielu lat przez nasze mamy, kojarzą się przede wszystkim ze szczęśliwym dzieciństwem i domową kuchnią. Z czym najlepiej podawać kopytka, by smakowały obłędnie? Bez wątpienia świetnie sprawdzą się tutaj takie dodatki, jak: skwarki roztopione masło jasny lub ciemny sos pieczeniowy sos grzybowy zasmażana kapusta smażona cebulka Czego potrzebujemy do zrobienia ciasta? 1,25 kg ziemniaków 2 szklanek mąki pszennej 2 jajek soli Wykonanie ciasta jest bardzo łatwe i każdy, nawet bardzo początkujący kucharz poradzi sobie z tym przepisem. Na początku musisz obrać ziemniaki i ugotować w osolonej wodzie. Ważne jest, by ziemniaki były dobrze ugotowane i miękkie. Po ugotowaniu należy ugnieść ziemniaki na puree – możesz sobie pomóc maszynką lub praską do ziemniaków. Następnie dokładnie ostudź swoją masę. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie mąki – przesiej odpowiednią ilość na blat kuchenny, a następnie dodaj do niej puree. Zrób w środku wgłębienie i wbij do niego jajko, a następnie wszystko dokładnie zagnieć. Powstałe ciasto powinno być zwarte i lekko klejące. Podziel je na kilka części, a każdą z nich uformuj w długi i trochę spłaszczony wałek. Następnie nożem wydziel odpowiednie porcje ciasta, które będą Twoimi kopytkami – ich rozmiar zależy od Ciebie, ale warto je kroić pod skosem, by miały charakterystyczny kształt. W międzyczasie zagotuj osoloną wodę w garnku, zmniejsz nieco gaz i wrzuć do niej swoje kopytka. Gotuj przez kilka minut po wypłynięciu (w tym czasie kilka razy możesz zamieszać wodę), a następnie wyłów łyżką cedzakową i podawaj z ulubionymi dodatkami. Przydatne wskazówki Co zrobić, by kopytka były naprawdę idealne zarówno w smaku, jak i konsystencji? Musisz wiedzieć, że im mniej dodasz mąki do ciasta, tym powstałe danie będzie delikatniejsze i bardziej puszyste. Warto więc stopniowo dodawać mąkę i przestać na etapie, gdy będzie jej już wystarczająco dużo, a zatem wtedy, gdy ciasto będzie zwarte, ale wciąż delikatne. Jeżeli planujesz podać to danie następnego dnia, warto pokryć je lekko olejem, by nie wyschły w lodówce. Na drugi dzień najlepiej smakują podsmażone na patelni.

Jak zrobić puszyste ciasto na naleśniki na słodko?
Jak zrobić puszyste ciasto na naleśniki na słodko? Nie znamy, osoby, która by za nimi nie przepadała. Dzięki temu, że mogą być przyrządzone zarówno na słodko, jak i w sposób wytrawny, uwielbiają je miłośnicy wszystkich smaków. Naleśniki, bo o nich tutaj oczywiście mowa, to międzynarodowa potrawa, która ma swoich zwolenników na niemalże całym świecie. Nie ma się czemu dziwić – smaczne ciasto z dodatkiem kremu czekoladowego i bananów, ulubionego dżemu bądź kurczaka w sosie pomidorowym to propozycja na śniadanie, obiad bądź kolację, której nie da się odrzucić. Pomimo tego, że przyrządzenie naleśników jest naprawdę banalnie proste, wiele osób napotyka na problemy w trakcie przyrządzania tej potrawy. Dzisiaj pragniemy przekazać kilka rad, które na pewno pomogą stworzyć idealnie puszyste ciasto na naleśniki (w wersji na słodko), które smakiem i konsystencją zadowoli nawet najbardziej wymagającego smakosza kulinarnego. Niezbędne składniki Podstawą każdego przepisu na naleśniki jest mąka oraz woda. Jeżeli chodzi o wodę to najlepiej postawić na mineralną, gazowaną. Ważne jest również mleko – tradycyjnie krowie, jednak w dzisiejszych czasach wiele osób stawia np. na mleko sojowe. Niektórzy dodają jajka, inni z nich rezygnują. Produkty, po które sięga również część osób, to proszek do pieczenia, soda oczyszczona, olej czy masło. Warto jednak na początek spróbować z całkowicie bazowym przepisem, na który składa się woda, mleko, mąka oraz niewielka ilość oleju. Aby sprawić, żeby ciasto było puszyste, warto oddzielić żółtka od białek, a następnie ubić białka na sztywno i wymieszać je żółtkami połączonymi z wodą, mąką i mlekiem. Pełna lista składników na 7 naleśników: 2 jajka 125ml mleka 100g mąki pszennej szczypta soli szczypta cukru waniliowego 125ml wody gazowanej 2 łyżki masła lub oleju Sposób przygotowania: Żółtka należy oddzielić od białek i wymieszać z mlekiem, następnie dodać mąkę, szczyptę soli i cukru waniliowego, mieszać tak aby nie było grudek. Po wymieszaniu do stanu jednolitej masy wlewamy wodę gazowaną i wszystko jeszcze raz mieszamy. Kolejny krok to delikatne ale dokładne połączenie masy z ubitymi na sztywno białkami. Rozgrzewamy patelnię naleśnikową i delikatnie smarujemy ją tłuszczem, wlewamy porcję ciasta i smażymy na lekko złoty kolor, następnie przewracamy na drugą stronę i powtarzamy smażenie. Przydatne sprzęty Do przygotowania idealnie puszystego ciasta na naleśniki przyda się przede wszystkim mikser, który pozwoli uniknąć powstania grudek. Warto również zainwestować w dobrą patelnię do naleśników, która niewątpliwie usprawni i ułatwi ich smażenie. Należy pamiętać, by nie przesadzić z tłuszczem na takiej patelni – wystarczy naprawdę dodać odrobinę na samym początku, by móc usmażyć wielką porcję naleśników dla całej rodziny. Teraz, kiedy już znasz podstawy, nie pozostaje nic innego, jak spróbować swoich sił w kuchni. Nie rezygnuj, jeśli pierwszy naleśnik będzie pozostawiał wiele do życzenia – tak właśnie zazwyczaj się dzieje. Jak jednak zobaczysz, następne będą idealne!

Łazanki
Łazanki Dziś pokażemy jak w łatwy sposób przygotować łazanki z kapustą kiszoną. Składniki: opakowanie makaronu łazanki 500 g kiełbasy 100 g wędzonego boczku 500 g kiszonej kapusty 2 cebule 4 łyżki oliwy pieprz, sól, ostra papryka, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie Sposób przygotowania: Makaron należy ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dodaj do wody 2 łyżki oleju żeby uniknąć sklejania się makaronu. Ugotowany makaron należy ostrożnie odcedzić i przelać zimną wodą. Następnie obgotować kapustę kiszoną z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. Tak przygotowaną kapustę po ugotowaniu dokładnie odcedzić z wody i posiekać. Boczek pokroić w niewielkie paseczki, a kiełbasę w ( w zależności od średnicy) plasterki lub półplasterki. Na patelni rozgrzać pozostałe 2 łyżki oliwy lub oleju (olej ma wyższą temperaturę dymienia), dodać boczek i kiełbasę, całość smażyć ok. 10 minut. Następnie dodać pokrojoną w kostkę cebulę, smażyć kolejne 10 minut. Po tym czasie dodać przygotowaną wcześniej kapustę kiszoną i przyprawy, całość smażyć kolejne 10 minut. Podsmażoną wędlinę z kapustą przełożyć do garnka, dodać ugotowany makaron i dokładnie wymieszać. Całość chwilkę podsmażyć żeby smaki się połączyły. Nie masz czasu na gotowanie? Skorzystaj z gotowego rozwiązania:

Pierś kurczaka w warzywach
Pierś kurczaka w warzywach Składniki (5-6 porcji): Pierś z kurczaka 600g 2 cukinie 3 papryki 6 pieczarek Ząbek czosnku Pomidorki koktajlowe Przyprawa do warzyw lub ziemniaków Pieprz Sól Ryż lub makaron 400g Masło roślinne 20g Sposób przygotowania : Pierś kurczaka obieramy z błonek oraz odcinamy chrząstki. Następnie tak przygotowane mięso myjemy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Paprykę, cukinie i pieczarki myjemy. Pozbywamy się pestek z papryki następnie kroimy ją w kostkę. Cukinie nieobraną ze skóry też kroimy w kostkę. Pomidory koktajlowe kroimy na połówki lub ćwiartki. Pieczarki czyścimy oraz obieramy ze skórki. Następnie kapturki kroimy w paski natomiast nóżki w kółka. Wszystkie warzywa wrzucamy na patelnie z rozgrzanym masłem (ok. 10g) . Posypujemy przyprawą do warzyw lub ziemniaków oraz pieprzem i solą do smaku. Podsmażamy je do momentu jak zaczną zmieniać kolor i robić się miękkie. Tak podsmażone warzywa wrzucamy do garnka. Następnie podsmażamy pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka na reszcie masła. Smażymy na wolnym ogniu do zbielenia mięsa tak, aby w środku było ono soczyste, lecz niesurowe. Podsmażone kawałki piersi z kurczaka wrzucamy do garnka z warzywami. Wszystko zalewamy odrobiną wody tak, aby nie przykryła warzyw. Dusimy na wolnym ogniu do zmiękczenia warzyw. Sposób podania : Mieszankę warzywną z piersiami kurczaka można podać z ryżem lub makaronem. Smacznego!

Piklowanie Warzyw i Owoców
Piklowanie Warzyw i Owoców WSKAZÓWKI DLA WARZYW I OWOCÓW Szparagi Surowe. Umyj szparagi; odetnij łupę i twarde końcówki i ponownie umyj. Tnij na 2, 54 centymetrowe kawałki. W szklanych słoikach. Upychaj szparagi tak mocno, jak to możliwe bez kruszenia do 2, 54 cm na szczycie. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej wrzącą wodą, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką. Pasteryzować w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 10 Psi. Półlitrowe słoiki……………….. 30 minut Litrowe……………… 40 minut Fasola, suszona (z sosem pomidorowym lub z melasy) Posortuj i umyj suszoną fasolę (czerwoną, białą lub żółtooką). Zalej wrzącą wodą, gotuj 2 minuty, wyjmij od ciepła i mocz 1 godzinę. Podgrzej do wrzenia, odcedź i zachowaj płyn do zrobienia sosu. W szklanych słoikach. Napełnij słoiki w trzech czwartych gorącą fasoli. Dodaj kawałek słoniny, szynki lub boczku. Wypełnij do 2, 54 cm od góry gorącym sosem (patrz przepisy u dołu). Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 lub szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 65 minut Litrowe słoiki……………… 75 minut Sos pomidorowy. Zmieszaj litr soku pomidorowego, 3 łyżki stołowe cukru, 2 łyżeczki soli, łyżkę posiekanej cebuli i ćwierć łyżeczki goździków naziemnych, ziela angielskiego, gałki muszkatołowej, pieprzu kajeńskiego albo zmieszaj: szklankę Ketchupu pomidorowy z 3 filiżankami ugotowanego wcześniej płynu z fasoli. Ogrzej do wrzenia. Sos melasa. Wymieszaj litr wody lub płyn z wcześniejszego moczenia fasoli, 3 łyżki stołowe ciemnej melasy, łyżkę octu, 2 łyżeczki soli, i łyżeczkę sproszkowanej suchej musztardy. Ogrzej do wrzenia. Fasola, pieczona (suszona) Namocz i ugotuj fasolę zgodnie ze wskazówkami w odniesieniu do fasoli z sosem. Ustaw siedem 2 centymetrowych kawałków słoniny, szynki, boczku w ceramicznym garnku lub patelni. Dodaj fasolę. Dodaj na tyle melasy by zakryć fasole. Przykryj naczynie i piecz 4 do 5 godzin w temperaturze 350 ° F (Umiarkowany piekarnik). Dodaj wodę jeśli to potrzebne – co godzinę. W szklanych słoikach. Umieść gorącą fasolę do 2, 54 cm od góry. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 65 minut Litrowe słoiki…………….. 75 minut Fasola, Lima (Świeża) Możliwa tylko fasola, która jest młoda i delikatna. Surowa. obierz i umyj fasolę. W szklanych słoikach. Włóż surową fasolę do czystych słoików. Dla małego typu ziaren, wypełnij do 2, 54 cm od góry słoika dla półlitrowych i 3, 81 cm dla litrowych, dla fasoli o dużych ziarnach to samo. Nie powinno się wstrząsać Lub naciskać ziarna fasoli. Dodaj pół łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe słoiki…………….. 50 minut Ugotowana fasola. Obierz fasolę, przykryj wrzącą wodą i zagotuj. W szklanych słoikach. Włóż gorącą fasolę do 2, 54 cm od góry. Dodaj pół łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe słoiki…………….. 50 minut Fasola, Snap Surowa. Umyj fasolę, odetnij twarde końcówki. Tnij na 2, 54 centymetrowe kawałki. W szklanych słoikach. Włóż surową fasolę do 2, 54 cm od góry. Dodaj pół łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 20 minut Litrowe słoiki…………….. 25 minut Buraki Sortuj buraki wedle wielkości. Odetnij górną część pozostawiając 2, 54 cm łodygi. Pozostaw również korzeń. Umyj buraki. Zalej wrzącą wodą i gotuj aż skórki łatwo będą schodzić – 15 do 25 minut, w zależności od wielkości. Obierz i oczyść. Zostaw niedojrzałe buraki w całości. Tnij średnie lub duże buraki w 1, 27 cm kostki lub plastry, przepoławiaj lub ćwiartuj bardzo duże plastry. W szklanych słoikach. Włóż gorące buraki do 2, 54 cm od góry. Dodaj pół łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 30 minut Litrowe słoiki…………….. 35 minut Marchew Surowa. Umyj i obierz marchewki. Potnij w plastry lub w kostkę. W szklanych słoikach. Upychaj surowe marchewki ciasno do czystych słoików, do 2, 54 cm od góry. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej wrzącą wodą, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 25 minut Litrowe……………… 30 minut Ugotowana. Umyj i obierz marchewki. Potnij w plastry lub w kostkę. Zalej wrzącą wodą, po czym gotuj 5 minut. W szklanych słoikach. Upychaj ugotowane marchewki do 2, 54 cm od góry. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej wrzącą wodą, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 25 minut Litrowe……………… 30 minut Kukurydza, Postać kremu. Ugotowana. Wyłuskaj i pozbaw łupy kukurydzę. Umyj kolby. Gotuj kolby kukurydzy przez 4 minuty w wrzącej wodzie. Wytnij ziarna z kaczana blisko środka trzonu kukurydzy. Obierz kaczana. Do każdego litra kukurydzy i zeskrobin dodaj pół litra wrzącej wody i zagotuj. W szklanych słoikach. Używaj tylko półlitrowych słoików. Upchaj gorącą kukurydzę pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń od góry słoika. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, Zapieczętuj słoik pokrywką Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 85 minut Kukurydza, w całości Surowa. Wyłuskaj i pozbaw łupy kukurydzę.Umyj kolby. Wytnij ziarna z kaczana około ¾ od trzonu kukurydzy. Uwaga:Nie obieraj kaczana. W szklanych słoikach. Upchaj gorącą kukurydzę pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń od góry słoika. Nie naciskaj ani nie trząś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej wrzącą wodą, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką Pasteryzować w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 10 Psi. Półlitrowe słoiki……………….. 55 minut Litrowe……………… 85 minut Ugotowana. Wyłuskaj i pozbaw łupy kukurydzę. Umyj kolby. Wytnij ziarna z kaczana około ¾ od trzonu kukurydzy. Uwaga:Nie obierać kaczana. Do każdego litra kukurydzy dodaj kubek wrzącej wody. Przenieś na palnik i gotuj 5 minut. W szklanych słoikach. Upchaj gorącą kukurydzę pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń od góry słoika. Nie naciskaj ani nie trząś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej wrzącą wodą, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 10 Psi. Półlitrowe słoiki……………….. 55 minut Litrowe……………… 85 minut Grzyby Przytnij pędy i odbarwione części grzybów. Mocz grzyby w zimnej wodzie przez 10 minut by Pozbyć się przylegającej gleby. Umyj w czystej wodzie. Zostaw małe grzyby w całości; przytnij większe W połówki lub ćwiartki. Parz 4 minuty lub podgrzewaj delikatnie Bez żadnych płynów przez 15 minut na zakrytej patelni. W szklanych słoikach. Upchaj gorące grzyby pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń od góry słoika. Dodaj ¼ łyżeczki soli do ćwierćlitrowych Połowę łyżeczki do półlitrowych. Dla lepszego koloru dodaj krystaliczny kwas askorbinowy– 1/16 łyżeczki do ćwierćlitrowych; 1/8 łyżeczki do półlitrowych. Dodaj gotującego się, gorącego płynu do gotowania lub wrzącej wody by zalać grzyby, pozostawiając 2, 54 centymetrową przestrzeń w górnej części słoika. Zapieczętuj słoik pokrywką Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 10 Psi. Półlitrowe słoiki……………….. 45 minut Ćwierćlitrowe……………… 45 minut Okra Wyłącznie delikatne strąki. Umyj i przytnij. Gotuj przez 2 minuty w wrzącej wodzie. Potnij w 2, 54 centymetrowe kawałki, lub Zostaw w całości. W szklanych słoikach. Włóż gorącą okrę do 2, 54 cm od góry słoika. Dodaj pół łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 25 minut Litrowe słoiki…………….. 40 minut Groszek, Czarnooki, Brązowy czy uprawny. Surowy. Surowy czarnooki groszek pakuj 2, 54 cm od góry słoika u półlitrowych i 5 cm w litrowych Nie naciskaj ani nie trzęś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Zalej słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe……………… 50 minut Ugotowany. Obierz groszek, umyj, przykryj wrzącą wodą i zagotować. Wysusz. W szklanych słoikach. Gorący czarnooki groszek wkładaj 3, 83 cm od góry słoika u półlitrowych i 3, 83 cm w litrowych Nie naciskaj ani nie trzęś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe……………… 50 minut Groszek, Zielony (Świerzy) Obierz i umyj groszek. W szklanych słoikach. Luźno pakować groszek 2, 54 cm od góry słoika. Nie naciskaj ani nie trzęś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe……………… 40 minut Ugotowany groszek zielony. Obierz groszek, umyj, przykryj wrzącą wodą i zagotować. W szklanych słoikach. Gorący groszek wkładaj luźno 2, 54 cm od góry słoika. Nie naciskaj ani nie trzęś. Dodaj pół małej łyżeczki soli do półlitrowych, łyżeczkę do litrowych. Napełnij słoik do 2, 54 centymetra w górę wrzącą wodą. Zapieczętuj słoiki pokrywkami. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 40 minut Litrowe……………… 40 minut Papryczki, ostre lub słodkie (włączając Czilijskie, Jalapenos, i Pimento) Wybierz swoje ulubione papryczki UWAGA: jeśli wybierzesz ostre papryczki Używaj plastikowych rękawic podczas Ich przygotowania lub Umyj twarz wodą i mydłem przed dotknięciem twarzy Małe papryczki mogą zostać w całości, większe poćwiartować. Usuń serce i nasiona. Przetnij 2 do 4 szczelin W każdej papryczce, i albo wygotuj w wrzącej się Wodzie lub wyparz używając jednej z następujących metod: • Wysoko-zakresowa Metoda: Zakryj gorący palnik, elektryczny lub gazowy, ciężką stalową siatką. Połóż papryczki na palniku na kilka minut aż wyparzą się skórki. Pozwól papryczkom ostygnąć. Połóż na patelni i przykryj wilgotną szmatką. To ułatwi obieranie papryczek. Po kilku minutach, obierz każdą papryczkę. Spłaszcz wszystkie papryczki. Jeśli chcesz dodaj połowę łyżeczki soli do każdego półlitrowego słoika. Luźno wypełnij słoiki papryczkami I dodaj świeżej wrzącej wody, zostawiając 2, 54 cm odstęp od górnej części słoika. Zapieczętuj słoiki pokrywkami I Spasteryzuj. Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Ćwierćlitrowe słoiki……………….. 35 minut Półlitrowe……………… 35 minut Słodkie ziemniaki (Kawałki lub w całości) Zalecanym jest by nie suszyć pakowanych słodkich ziemniaków. Wybierz od małych do średnich ziemniaków. Powinny być dojrzale I Niezbyt włókniste. Jedynie te zebrane od miesiąca do dwóch od zbioru. Umyj ziemniaki I ugotuj lub wyparz aż będą częściowo miękkie (15 do 20 minut). Usuń skórki. Potnij średniej wielkości ziemniaki tak aby wszystkie były jednego rozmiaru. UWAGA: Nie ścieraj ani rozgniataj ziemniaków w pure. W szklanych słoikach. Wkładaj ziemniaki do słoika zostawiając 2, 54 cm od górnego krańca słoika. Jeśli chcesz dodaj łyżeczkę soli na litr do słoika. Zakryj dowolnie, albo gotującą się świeżą wodą albo syropem Zostawiając 2, 54 cm miejsce od górnej krawędzi. Zapieczętuj słoik pokrywką Pasteryzuj w szybkowarze z czujnikiem zegarowym ciśnieniem o wartości 11 Psi. Lub w szybkowarze z czujnikiem wagowym ciśnieniem o wartości 10 Psi: Półlitrowe słoiki……………….. 65 minut Litrowe……………… 90 minut

Owsianka – zdrowe i smaczne śniadanie
Owsianka – zdrowe i smaczne śniadanie: Nie lubisz owsianki? Może jej smak kojarzy ci się tylko z papką, przygotowaną przez babcię, nie mającą w ogóle smaku? Może jesteś sceptycznie nastawiony do tego śniadania, wierząc w jakże popularny mit, że wszystko co zdrowe, źle smakuje. Otóż, zaskoczę cię – zdrowe, nie zawsze znaczy niesmaczne! Prawda jest taka, że ile osób, tyle przepisów na to proste śniadanie. Każdy ma inne preferencje kulinarne, a każde z nich należy do najsmaczniejszych. Ja owsiankę na śniadanie jadam od wielu lat, nie wyobrażam sobie poranka bez niej. Przedstawię kilka moich ulubionych przepisów. Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tak zwanej bazy. Wystarczy podgrzać półtorej szklanki mleka, po czym zalać nim, siedem łyżek płatków owsianych i zostawić na kilka minut (idealny czas, aby wziąć prysznic czy też dokończyć makijaż). Jeżeli ktoś nie przepada za samymi płatkami, może je wcześniej zmielić przy pomocy blendera bądź młynka do kawy. Dodatkowo, dla osób lubiących konsystencję nieco bardziej kleistą, polecam dodać mielone siemię lniane do płatków. Gdy mamy gotową bazę, należy zadbać o dodatki. Oto moje ulubione: Chrupiący mix – łyżka orzechów laskowych, lekko pokrojonych; – łyżeczka płatków migdała; – łyżka słonecznika. Owocowy raj – połowa kiwi, pokrojona w kostkę; – połowa gruszki, pokrojona w kostkę. Smak lata – kilka malin; – pół garści borówek; – dwie truskawki, pokrojone w plasterki. Endorfiny z rana – banan, pokrojony w plastry, lub zmiksowany wraz z mlekiem, – 3 kostki gorzkiej czekolady, pokrojonej. Zasuszone owoce – dwie łyżki suszonej żurawiny; – łyżka rodzynek. Mam nadzieję, że nasze przepisy, przekonają was do tego pysznie zdrowego śniadania!

Co zamiast mąki pszennej? Pyszne i zdrowe mąki bezglutenowe.
Co zamiast mąki pszennej? Pyszne i zdrowe mąki bezglutenowe. Obecnie wiele osób cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe. Coraz częściej, zwłaszcza u dzieci, pojawia się nietolerancja glutenu. Jeśli Ty lub któryś z członków rodziny nie możecie spożywać zawierającej gluten mąki pszennej, sięgnij po jej smaczne i zdrowe zamienniki. Jest ich wiele. Można ich z powodzeniem używać niemalże do wszystkiego. Doskonale nadają się do wypieku pieczywa i ciast oraz na naleśniki i pierogi. Mają wiele zalet. Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. W sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach, sklepach internetowych, ale także coraz częściej w zwykłych marketach, a nawet osiedlowych dyskontach, są dostępne takie mąki jak: gryczana, ryżowa, kokosowa, z ciecierzycy, z amarantusa, a nawet bananowa. Mąki gryczana i z ciecierzycy doskonale nadają się do naleśników, placków i wypieku pieczywa. Są one bardzo wartościowe pod względem odżywczym. Zawierają znaczne ilości białka, żelaza, magnezu, miedź, kwas foliowy oraz błonnik. Obie te mąki zawierają cenne aminokwasy wspomagające budowę mięśni oraz tworzenie się kolagenu. Wpływają bardzo pozytywnie na stan skóry i włosów. Znaczne ilości białka zawierają również mąki kokosowa i z amarantusa. Z nich także z łatwością zrobisz pyszne naleśniki i ciasta. Można je stosować same lub mieszać z innymi mąkami. Nie zawierają glutenu i są bardzo bogate w błonnik, magnez i witaminy. Obie posiadają wyjątkowy smak. Mąka z amarantusa ma orzechowy posmak, a kokosowa delikatny aromat orzecha kokosowego. Mąką bardzo uniwersalną, o neutralnym smaku jest mąka ryżowa. Ciemna powstaje z ryżu pełnoziarnistego, a biała z oczyszczonego. Ta pierwsza ma znacznie większe wartości odżywcze. Mąka ryżowa jest idealna do wypieku pieczywa, ciast i na naleśniki. Mniej znana jest mąka bananowa. Robi się ją z platanów- zielonych bananów. Jest bardzo puszysta i ma delikatny bananowy posmak. Sprawdza się doskonale jako składnik ciast i pieczywa. Dzięki wysokiej zawartości skrobi ma bardzo dobre właściwości wypiekowe. Zawiera bardzo dużo magnezu i potasu. Warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o mąki inne niż pszenna. Jest ich na rynku całe mnóstwo. Ich używania trzeba się nauczyć. Zastępując nimi mąkę pszenną w tradycyjnych przepisach często trzeba znacznie zmienić proporcje. Nie jest to jednak trudne. W Internecie, prasie i książkach jest mnóstwo przepisów, z których możemy z powodzeniem skorzystać. Będzie to duża korzyść dla naszego zdrowia i urody.

Sposób na dobre i tanie, domowe sushi
Sposób na dobre i tanie, domowe sushi Sushi to potrawa, która w starożytnej Japonii była głównym posiłkiem osób biedniejszych. Kiedyś składało się z ryżu, w który zawijano kawałek surowej ryby. Dlaczego więc, sushi dla wielu osób mylnie kojarzy się z posiłkiem ekskluzywnym, egzotycznym i przede wszystkim drogim? Dzisiejsze sushi nie wygląda już tak skromnie jak kiedyś. Można w nim znaleźć cały kalejdoskop ryb, ale również kawior, awokado, serek philadelphia, marynowaną tykwę i wiele innych. Zmieniły się też sposoby przyrządzania sushi. Możemy wyróżnić hosomaki czyli sushi z jednym składnikiem, ale też futomaki z wieloma składnikami, nigiri – czyli wałeczek z ryżu z nałożoną na wierzch surową rybą lub krewetką, temaki czyli rożki z alg wypełnione składnikami, gunkan – rybny tatar, jak również sashimi czyli po prostu plasterek surowej ryby, który moczymy w sosie sojowym oraz wiele innych współcześnie urozmaiconych odmian. Rodzajów sushi jest tyle ile pomysłów na nie. Sushi z truskawką i limonką. W ostatnich latach sushi stało się bardzo popularne, a co za tym idzie również bardzo drogie. Oczywiście różnice w cenie są zależne od miejsca w którym spożywamy posiłek, jak również od składników, które zostały użyte do jego przygotowania. Nie mniej jednak za przyzwoite sushi w dobrym miejscu musimy zapłacić około 5zł od sztuki, co nie jest normalną ceną zważywszy, że jest to tylko kulka ryżu z małymi kawałkami ryby i warzyw w środku owinięta w suszony wodorost. Jeżeli nie zależy nam na spożywaniu posiłku w ekskluzywnej restauracji w blasku lampionów, na wybieraniu sushi z płynącego strumyka wydrążonego w blacie stołu czy na jedzeniu prosto z ciała pięknej, nagiej Azjatki możemy spróbować sprawić aby ta orientalna potrawa stała się trochę bardziej przystępna i zagościła w naszym domu. Przepis na sushi: Pierwsze w co musimy się zaopatrzyć to ryż. W specjalistycznych sklepach możemy zakupić ryż do sushi, ale również w dużych marketach na dziale z produktami egzotycznymi możemy kupić specjalny ziarna do stworzenia domowego sushi. Jest to jednak koszt około 6zł za niecałe pół kilo. Ryż taki należy kilkakrotnie płukać, a następnie gotować odpowiednią ilość czasu pod przykryciem, a później zostawić „na odpoczynek”. Łatwiejszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup jaśminowego ryżu w torebkach. Samozwańczy „sushimasterzy” zaczną krzyczeć, że jest to zbrodnia na prawdziwym sushi, ale jeśli komuś zależy na oszczędnościach to nie ma się czym przejmować. Cena 4 torebek ryżu, co wynosi około 400g to cena 3, 50 za pudełko. Ryż gotujemy zgodnie z zaleceniami z opakowania, po czym bezwzględnie zostawiamy do ostygnięcia. Następnie potrzebujemy ocet ryżowy, na którym można oszczędzić, ale nie warto. Zastępowanie go różnymi innymi składnikami może doprowadzić do niemałej katastrofy. Ocet ryżowy dodajemy do ryżu aby ten stał się bardziej kleisty, nadaje mu również kwaskowatości i sprawi, że ryż nie będzie mdły. Ocet mieszamy z cukrem do rozpuszczenia (można odrobinę podgrzać, ale zawsze trzeba później ostudzić) i dodajemy do ugotowanego ryżu. Cena octu to około 5zł za 150 ml. Jest to jednak wydatek sporadyczny, bo octu dodajemy niewiele i starcza nam na kilka kilogramów ryżu. Nori czyli suszone algi morskie kupujemy również na dziale z orientalnymi produktami. Ceny wahają się od 8zł za 6 listków do 11 zł za 10 listków jednak często można znaleźć je w promocyjnych cenach. Nie ma za bardzo czym zastąpić suszonych wodorostów, więc jeśli chcemy zrobić inne sushi niż tylko sashimi i nigiri musimy się w nie zaopatrzyć. Kolejnymi potrzebnymi składnikami są dodatki, które wkładamy do środka sushi. Tu mamy całkowitą dowolność od awokado do surowego łososia, a nawet ośmiornicy. Podstawą, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby jest kupowanie ich u sprawdzonych dostawców. Czasem lepiej zainwestować w łososia wędzonego niż narażać się na kilkudniowe zatrucie łososiem surowym, kupionym od przypadkowego sprzedawcy. Także tutaj możemy pokusić się o oszczędności. Zamiast drogiego serka philadelphia możemy kupić zwykły naturalny serek do smarowania, który będzie smakował równie dobrze. Najtańszymi składnikami są zapewne ogórek zielony, szczypior, papryka. Możemy zaopatrzyć się też w paluszki krabowe (do kupienia we wszystkich marketach), ale również w dodatki takie jak sezam biały i czarny czy po prostu zrobić zwykły omlet jajeczny z przyprawami i dodać go dla smaku. Ostatnimi składnikami, które nie są niezbędne, ale na pewno bardzo podnoszą walory smakowe sushi są wasabi, sos sojowy i marynowany imbir. Wasabi to bardzo ostry zielony chrzan japoński, który może być sprzedawany w postaci proszku do rozcieńczenia lub pasty w tubce. Cena to około 7, 50 za tubkę, w której mieszczą się 42g pasty. Taka ilość starczy nam na pewno na kilka biesiad z sushi, gdyż wasabi należy dodawać ostrożnie i tylko odrobinę aby nie zagłuszyć smaku samego sushi. Sos sojowy podobnie jak ocet kupujemy w szklanej butelce. Nalewamy go do małej miseczki i maczamy w nim sushi. Sos ten ma bardzo charakterystyczny smak, więc tak jak chrzanu należy używać go z umiarem. Koszt jednaj butelki o pojemności 150ml to od 4 do 6zł i również starcza nam na kilka posiłków. Marynowany imbir przegryza się między poszczególnymi kawałkami sushi aby każdy następny kęs smakował jak ten pierwszy. Smak imbiru jest aż nadto zbyt gorzki. Nie wszystkim musi przypaść do gustu, dlatego jest to najmniej potrzebny składnik do stworzenia dobrego sushi. Imbir kupujemy w słoiczkach w cenie około 8zł za 180g. Instrukcji na przygotowanie idealnego sushi możemy znaleźć mnóstwo jednak warto znaleźć najlepszy dla siebie. Do zawijania przyda się naturalna mata bambusowa, do krojenia dobry, ostry nóż, a do jedzenia pałeczki albo…dłonie, bo oryginalne sushi bardzo często spożywa się właśnie w ten sposób. Samo sushi nie jest posiłkiem ekskluzywnym jednak jego przygotowanie wymaga wielu godzin poświęcenia. Warto czasem zaprosić trochę świata do swojego domu i poczuć się jak prawdziwy Japończyk, nie rujnując przy tym domowego budżetu. Gotowe potrawy kuchni azjatyckiej jak sajgonki czy kurczak słodko kwaśny znajdziesz w ofercie “U Jędrusia”

Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem to jedna z ciekawszych propozycji. Niezwykły swojski smak nadaje charakteru temu ciekawemu daniu. Pierogi z kaszą gryczaną Ciasto: 500 g mąki pszennej 2 jajka 200 ml wody 2 łyżki oleju lub roztopionego masła Farsz: 1 szklanka kaszy gryczanej palonej 1 szklanka mleka (plus szklanka wody) 1/2 łyżeczki soli 1/2 kg białego sera Ciasto: z podanych składników zagnieć elastyczne ciasto. Przełóż do naczynia, przykryj folią spożywczą i wstaw na do lodówki 15 minut. Wałkuj na posypanej mąką stolnicy i szklanką lub specjalną foremką wycinaj kółka. Farsz: kaszę ugotuj na sypko w mleku wymieszanym z wodą i solą. Twaróg rozkrusz i wymieszaj z przestudzoną kaszą. Dopraw solą i ewentualnie odrobiną pieprzu do smaku. Farszem nadziewaj pierogi, dokładnie sklejając brzegi. Gotuj w osolonym wrzątku, aż pierogi wypłyną. Najlepiej smakują z patelni, przesmażone z odrobiną pokrojonej w piórka cebulki i kwaśną śmietaną.

Kuchnia ormiańska. Bakłażany z czosnkiem i zsiadłym mlekiem.
Bakłażany z czosnkiem i zsiadłym mlekiem. Ten przepis łączy ze sobą dwa bardzo ważne składniki, z których tak chętnie korzysta współczesna kuchnia ormiańska. To bakłażany oraz zsiadłe mleko. Może z nich powstać ciekawa i smaczna przekąska, jaką są właśnie bakłażany z czosnkiem i zsiadłym mlekiem. Niezbędne składniki to: bakłażany (2 sztuki), oliwa (30 g), ostra papryka zielona (20 g), słodka papryka (2 sztuki), czosnek (2 g), cytryna, zsiadłe mleko (50 g), sól oraz dowolnie wybrana zielenina Sposób przygotowania: Sposób przygotowania tej przekąski jest bardzo prosty. Na początek należy delikatnie opiec bakłażany i obrać je ze skórki. Następnie należy je przełożyć do rondla, w którym znajduje się rozgrzana oliwa i skropić sokiem z cytryny. Należy jednocześnie je nieco posolić, a następnie delikatnie obsmażyć ze wszystkich stron. Korzystając z maszynki do mielenia należy rozdrobnić zieloną paprykę wraz z czosnkiem, dosolić i wymieszać tak, by uzyskać jednolitą masę. Taką masę należy następnie rozłożyć na przygotowanych już wcześniej bakłażanach. Całość należy polać zsiadłym mlekiem, a na koniec ozdobić papryką i zieleniną. Ten przepis jest prosty, a jednocześnie ciekawy. Doskonale pokazuje on, jak ciekawa i różnorodna może być kuchnia ormiańska. Taka przekąska z pewnością świetnie sprawdzi się w trakcie spotkań ze znajomymi i stanie się jedną z największych atrakcji na stole.

Przepis na dobre pierogi.
Jak przygotować bardzo dobre pierogi? Zapewne wielu z nas zastanawiało się w czym tkwi sekret bardzo dobrych pierogów? Złota zasada mówi, iż klasyczne ciasto na pierogi powinno być luźne, wilgotne a także miękkie. Absolutnie nie może zawierać za dużo mąki, bowiem wtedy jest twarde i trudno się skleja. Nie wolno też dodawać do niego białek i zimnej wody. Natomiast żółtko do przygotowania dobrego ciasta można wbić. W obecnych czasach należy pamiętać o tym, iż wiele pierogarni do ciasta na niektóre pierogi dodaje zioła, ale możemy też dodać inne przyprawy czy szpinak. A jaki powinien być farsz do pierogów? Farsz do pierogów powinien być gęsty oraz silnie zwarty. Należy pamiętać o tym, aby do pierogów kaszę gryczaną gotować na sypko i używać wyłącznie zwartego, tłustego białego sera, oraz chudego mięsa z domieszką tłustego. W wielu pierogarniach pierogi wrzuca się do nieosolonego wrzątku. Pierogi mięsne powinniśmy gotować maksymalnie lekko ponad 5 minut czasu licząc od momentu jak wypłyną one na powierzchnię, znów te ze szpinakiem 3-4 minuty czasu, natomiast pierogi z białym serem oraz wszystkie rodzaje pierogów zawierające biały ser – maksymalnie 70 sekund czasu (bowiem inaczej ser zetnie się i będzie wodnisty, niesmaczny). Natomiast pierogi owocowe wyjmujemy tuż po wypłynięciu. Generalnie aby pierogi po wyjęciu nie sklejały się, każdy powinniśmy posmarować skromną ilością oleju. Sklejone ze sobą pierogi nieprzyjemnie kaleczą ciasto, co utrudnia ich spożywanie i wygląda to o wiele mniej estetycznie. Podsumowując, wielu z nas świetnie wykonane pierogi kojarzy z babciami, które miały do tego odpowiednią rękę. Korzystając z powyższych wskazówek spróbujmy przygotować własne wspaniałe pierogi.

BARSZCZ CZERWONY – CZYSTY Z KROKIETEM
Barszcz czerwony z krokietem to jeden z najczęściej spotykanych propozycji dań ciepłych na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Jednak możemy znacznie przyśpieszyć sobie przygotowanie takiego zestawu używając gotowych krokietów marki U Jędrusia. Różnorodność smaków na pewno zaskoczy nie jedną osobę. SKŁADNIKI BARSZCZU NA 4 PORCJE : 2 kg buraków, ugotowanych 2,5 litra bulionu 1 średnia cebula 1 listek laurowy, 3 – 4 ziela angielskie parę ziarenek czarnego pieprzu 1 łyżka octu PRZYGOTOWANIE Do wrzącego, przecedzonego wcześniej bulionu włożyć ugotowane, obrane i pokrojone na większe kawałki lub w plastry buraczki. Całość gotować na małym ogniu przez około 10 – 15 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz oraz podsmażoną na maśle posiekaną cebulkę. Odstawić z ognia i zostawić na minimum 6 godzin. Barszcz doprowadzić prawie do zagotowania. Odstawić z ognia, dodać ocet i przecedzić. Doprawić ewentualnie solą i pieprzem. PRZEPIS NA BULION Do garnka wlać 2,5 litra zimnej wody, włożyć ok. 300 g mięsa. Zagotować, następnie zmniejszyć ogień, dodać około 1/2 łyżeczki soli i gotować pod przykryciem do miękkości przez 40 minut. Dodać obraną marchewkę i pietruszkę, 2 ząbki czosnku. Gotować przez ok. 20 minut. PRZYGOTOWANIE KROKIETÓW Przygotowanie krokietów jest bardzo proste i możemy wykonać to zadanie dosłownie przed podaniem. Umieść kilka krokietów na patelni smaż na gorącym oleju przez 5 minut. Alternatywnie, krokiety mogą być pieczone przez 7-10 minut w głębokim tłuszczu ,lub 2-4 minut lub w piekarniku (200 ° C). Krokiety powinny być dobrze podgrzane przed spożyciem!

Idealne ciasto na pierogi
Jak przygotować idealne ciasto na pierogi? Jest kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można przygotować idealne ciasto na pierogi. Do wyboru – klasyczny przepis bez dodatku jajka lub przepisy z jajkiem i składnikami wpływającymi w znacznym stopniu na elastyczność ciasta. Zebraliśmy najlepsze przepisy na ciasto pierogowe, do wykorzystania w trakcie przygotowania różnego rodzaju pierogów. Klasyczne ciasto na pierogi: Przepis na ciasto opiera się na dwóch składnikach – mące i wodzie. Większą elastyczność ciasta uzyskasz dodając mocno ciepłą wodę. Składniki na ciasto: Podane proporcje powinny wystarczyć do przygotowania ciasta na około 50 sztuk pierogów. Czas potrzebny na przygotowanie ciasta pierogowego zajmuje około 20 minut. 300 g mąki pszennej 250 ml gorącej wody 1/4 łyżeczki soli Do miski wsyp odmierzoną ilość mąki, dodaj sól. Następnie stopniowo dodawaj ciepłą wodę. Mieszaj energicznie za pomocy łyżki. Kiedy mąka z wodą połączą się w zwartą masę możesz przejść do wyrabiania ciasta ręką. W efekcie otrzymasz miękkie i sprężyste ciasto. Przepis ten wykorzystany został do przygotowania między innymi pierogów ruskich. Ciasto pierogowe z jajkiem: W tym przepisie poza składnikami klasycznego ciasta – mąką i wodą, wymagane jest dodania jajka i odrobiny masła oraz soli. Ciasto jest elastyczne i miękkie. Składniki niezbędne do przygotowania ciasta: Z podanych ilości powinno wyjść około 50 pierogów. Czas przygotowania to ok. 15-20 minut. 2 szklanki mąki pszennej + do podsypywania 1 jajko ok. 3/4 szklanki ciepłej przegotowanej wody 1 łyżeczka masła 1 łyżeczka soli Mąkę wsyp do miski, dodaj jajko, masło, sól i stopniowo dolewaj małą ilość wody, aby składniki się połączyły. Zagnieć ciasto, tak by było gładkie i jednolite. Ciasto nie może się kleić do rąk, ale musi być miękkie, żeby dało się łatwo rozwałkować. Ciasto idealne do pierogów różnego rodzaju, a także do przygotowania tradycyjnych uszek do barszczu. Elastyczne ciasto na pierogi: Kolejny sprawdzony przepis na idealne ciasto pierogowe to się ciasto ze zwiększoną ilością żółtek i masła. Masło i większa liczba żółtek sprawią, że ciasto jest delikatne i nie wysycha podczas przygotowywania pierogów. Składniki na ciasto pierogowe Z podanych proporcji powinno wyjść mniej więcej 50-60 sztuk (w zależności od średnicy wyciętych kółek i grubości ciasta po rozwałkowaniu), w czasie 20-30 minut. 500 g mąki pszennej 3/4 szklanki wody 50 g miękkiego masła 1 jajko 2 żółtka 1 łyżeczka soli Mąkę wysyp na stolnicę i dodaj miękkie masło, jajko, żółtka, sól oraz stopniowo dolewaj wody. Zagnieć na elastyczne i miękkie ciasto. Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut żeby odpoczęło.

Placki ziemniaczane z gulaszem
Placki ziemniaczane z gulaszem Dzisiaj zaprezentujemy jak w prosty i szybki sposób przygotować jedno z takich dań, które zachwyci smakiem, jak również doda energii w chłodne dni. Długie wieczory, krótkie dni, za oknem chłód i resztki żółtych liści na gołych gałązkach, to znak, że jesień zagościła już na dobre. Jesienna aura daje nam się we znaki również w postaci spadku energii i braku motywacji do działania. To także czas, kiedy zmieniamy swoje nawyki żywieniowe i z dużą przyjemnością sięgamy po bardziej pożywne dania, które niejednokrotnie są dość skomplikowane i czasochłonne w przygotowaniu. DO PRZYGOTOWANIA DANIA BĘDZIEMY POTRZEBOWAĆ: Placki ziemniaczane solo marki „U Jędrusia” 500 g mięsa ( najlepiej szynki wieprzowej ) 2 cebule kilka pieczarek 1 papryka czerwona 1 szklanka wywaru z warzyw sól pieprz listek laurowy 2 ziarenka ziela angielskiego ¼ łyżeczki papryki słodkiej 2 suszone grzybki olej do smażenia ewentualnie 1 łyżeczka mąki (do zagęszczenia sosu) SPOSÓB PRZYGOTOWANIA GULASZU Oczyszczone mięso kroimy w kształt kostki gulaszowej, obraną cebulę w drobną kosteczkę, pieczarki w grubsze plasterki, a paprykę w paseczki. W rondlu rozgrzewamy 2 łyżki oleju i najpierw podsmażamy delikatnie cebulkę, a następnie dodajemy mięso, które szybko obsmażamy z każdej strony, aby lekko się ścięło. Dzięki temu mięso pozostanie miękkie i soczyste. Kolejne składniki, które dodajemy do rondelka to pieczarki i papryka. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i chwilę smażymy po czym całość zalewamy warzywnym wywarem. Aby danie nabrało smaku i aromatu dodajemy suszony listek laurowy, ziele angielskie oraz 2 pokruszone suszone grzybki. Rondel przykrywamy pokrywką i dusimy zawartość na małym ogniu przez 40 minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec gotowania gulasz doprawiamy do smaku solą, pieprzem i słodką papryką. Jeśli gulasz odpowiednio się nie zagęści możemy dodać odrobinę mąki, którą najpierw rozrabiamy w małej ilości zimnej wody, następnie całość mieszamy i jeszcze chwilę gotujemy. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH Placki ziemniaczane U Jędrusia to wysokiej jakości produkt, przygotowany z wyselekcjonowanych i odpowiednio dobranych składników na bazie tradycyjnej od lat wypracowanej receptury. Atutem gotowego dania jest oszczędność czasu wynikająca z procesu przygotowania, jak również fakt, iż oferowane placki nie zawierają konserwantów, aromatów ani wzmacniaczy smaku. Do przygotowania placków rozgrzewamy patelnię, na którą wylewamy łyżkę oleju. Gdy tłuszcz na patelni zacznie lekko skwierczeć kładziemy placki i obsmażamy je na złoty kolor z obu stron. Gotowe placki przekładamy na talerz i polewamy gulaszem – smacznego J PODSMAŻAMY CEBULKĘ I DODAJEMY MIĘSO NASTĘPNIE DODAJEMY RESZTĘ SKŁADNIKÓW I DUSIMY GOTOWE PLACKI ZIEMNIACZANE PODSMAŻAMY NA PATELNII PRZEKŁADAMY NA TALERZ I POLEWAMY GULASZEM

Wigilijny barszcz czerwony z uszkami
Jednym z ulubionych dań w wigilijnym menu jest barszczyk czerwony podawany z uszkami. Dzisiaj podpowiemy jak w szybki i łatwy sposób można go przyrządzić. Wigilia to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Pewnie każdemu z nas kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu, spokojem, a przede wszystkim z suto zastawionym stołem. SKŁADNIKI Uszka z kapustą i grzybami marki „U Jędrusia” Włoszczyzna do przygotowania wywaru: 2 marchewki , ¼ selera, 2 pietruszki, cebula, 2 ząbki czosnku obrane całe 1kg buraków 2 jabłka najlepiej kwaśna odmiana, 5 suszonych grzybków ( borowik, podgrzybek ) Ziele angielski ok. 5 ziarenek Liść laurowy Łyżeczka suszonego majeranku 2 łyżki octu jabłkowego Cukier Sól i pieprz do smaku SPOSÓB PRZYGOTOWANIA CZERWONEGO BARSZCZU Obraną włoszczyznę zalewamy zimną wodą, dodajemy ziele angielskie , liść laurowy i gotujemy przez około 30 minut. W tym czasie grzybki zalewamy niewielką ilością wrzątku, buraki ścieramy na tarce, a jabłka obieramy i kroimy w ćwiartki. Z gotującego się bulionu wyciągamy warzywa i kolejno dodajemy: grzybki wraz zalewą, starte buraki, czosnek i gotujemy jeszcze przez ok. 20-30 minut. Pod koniec gotowania dodajemy jabłka, majeranek, ocet i pozostałe przyprawy do smaku. Gotowy barszcz przecedzamy, aby był pięknie klarowny. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA USZEK Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI Uszka z kapustą i grzybami marki U Jędrusia przygotowane są ręcznie z wyselekcjonowanych składników wysokiej jakości, które gwarantują doskonały, domowy smak. Jest to gotowy produkt chłodzony, łatwy i szybki w przygotowaniu, dedykowany dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu przy zachowaniu wysokiej jakości produktu. Aby przygotować uszka wystarczy je wrzucić do osolonej gotującej się wody i nie dopuszczając do wrzenia, podgrzewać 2 minuty od ich wypłynięcia. Gotowe uszka wyciągnąć z rondla i przelać zimną wodą. Tak przygotowane przekładamy na talerz i zalewamy gorącym barszczykiem.

NALEŚNIKI Z SEREM I SŁODKIMI DODATKAMI
SKŁADNIKI Naleśniki ręcznie przygotowane marki U Jędrusia 300g świeżych truskawek lub mrożonych 2 tabliczki mlecznej czekolady Gotowa bita śmietana ¾ szklanki skondensowanego mleka Kieliszek amaretto lub rumu Laska wanilii ¾ Cukier puder Klika listków mięty do dekoracji. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SOSU TRUSKAWKOWEGO . Najsmaczniejszy jest sos ze świeżych owoców, ale można przyrządzić go także z truskawek mrożonych. Wystarczy zmiksować starannie umyte, odsączone i obrane z szypułek owoce (mrożone trzeba wcześniej trochę rozmrozić). Do zmiksowanych truskawek dodać 2 łyżki cukru pudru i dokładnie wymieszać. Gotowy sos przelać do sosjerki. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SOSU CZEKOLADOWEGO Rozpakuj czekoladę i połam na małe kawałki. Do rondelka wlej wodę i postaw go na niewielkim ogniu. Na garnku postaw miskę, w taki sposób aby dno miski było lekko zanurzone w wodzie, wsyp czekoladę i powoli podgrzewaj. Gdy czekolada zacznie się topić, zamieszaj ją, dodaj cukier puder i gotuj przez ok. 10 min od czasu do czasu mieszając, aby czekolada się nie przypaliła. Następnie dodaj mleko, wanilię, amaretto lub rum i szczyptę soli. Sos dokładnie wymieszaj i przelej do sosjerki. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA NALEŚNIKÓW Naleśniki z serem marki U Jędrusia przygotowane są ręcznie z wysokiej jakości składników. Ciasto naleśnikowe jest kruche i delikatne, a twarogowy farsz lekko słodkawy. Takie połączenie sprawia, że danie ma idealny domowy smak. Aby przygotować naleśniki należy na rozgrzanej patelni roztopić masło, a gdy zacznie lekko skwierczeć położyć naleśnik i na niewielkim ogniu podsmażać z obu stron przez ok. 6 minut. Zrumieniony ciepły naleśnik ostrożnie wyjąć na talerz dodać pokrojone truskawki i posypać cukrem pudrem. Serwować z dodatkiem sosu czekoladowego, truskawkowego i bitą śmietaną. Deser można ubrać listkiem mięty. PODSMAŻONE NALEŚNIKI PODAJEMY Z OWOCAMI I SŁODKIMI DODATKAMI

PIEROGI Z MIĘSEM i Z OMASTĄ
SKŁADNIKI: Pierogi z mięsem marki U Jędrusia 3 cebule ½ kg surowego boczku Olej Czosnek Szczypta papryki słodkiej Szczypta cukru Pieprz, sól SPOSÓB PRZYGOTOWANIA OMASTY: Rozgrzewamy patelnię, na którą wlewamy niewielką ilość oleju. W tym samym czasie boczek kroimy w kosteczkę i dodajemy na patelnie. Podsmażamy, od czasu do czasu mieszając. W między czasie obieramy cebulkę i również kroimy ją w kosteczkę. Gdy boczek będzie już lekko zrumieniony dodajemy cebulkę i podsmażamy jeszcze przez około 5 min cały czas mieszając. Gdy cebulka lekko się zezłoci dodajemy szczyptę cukru, mieszamy, a następnie dodajemy do smaku kolejne przyprawy. SPOSÓB PRZYGOTOWANIA PIEROGÓW Z MIĘSEM: Pierogi z mięsem marki U Jędrusia to chłodzony produkt wysokiej jakości, przygotowany na bazie od lat wypracowanej receptury. Pierogi mają cienkie i delikatne ciasto po brzegi wypełnione mięsnym farszem. To smaczne i sycące danie, idealne dla koneserów polskiej kuchni. Aby przygotować pierogi wystarczy je wrzucić do osolonej gotującej się wody i nie dopuszczając do wrzenia, podgrzewać przez około 2 minuty od ich wypłynięcia lub podsmażyć na patelni. Gotowe pierogi, przyżądzone według upodobania przełożyć do miseczki i dodać przygotowaną wcześniej omastę z boczku i cebuli. BOCZEK I CEBULKĘ KROIMY W KOSTKĘ CEBULKĘ I BOCZEK PODSMAŻAMY NA ZŁOCISTY KOLOR I DODAJEMY PRZYPRAWY GOTOWE PIEROGI, UGOTOWANE LUB PODSMAŻONE SERWUJEMY Z PRZYGOTOWANĄ OMASTĄ

GALARETKA Z MIĘSEM DOROBIOWYM I WARZYWAMI
GALARETKA Z MIĘSEM – SKŁADNIKI: GALARETKA Z MIĘSEM drobiowa marki U Jędrusia Świeża cytryna Pomidorki koktajlowe Świeże pieczywo SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Galaretkę wyjmujemy z opakowania i przekładamy na talerzyk, obok kładziemy cytrynę i pomidorki koktajlowe. Galaretka jest gotowa do spożycia od razu po wyciągnięciu z opakowania. Galaterkę można serwować solo lub ze świeżym pieczywem.

Pierogi od Jędrusia to poezja smaku. Nie ma lepszych i smaczniejszych pierogów na rynku.

Produkty “u Jędrusia” przydatne zawsze, gdy nie mamy czasu na gotowanie, lub najzwyczajniej nam się nie chce. Polecam pierogi, krokiety i placki ziemniaczane.

Odkryłam Wasze produkty zupełnie niedawno, zagościły u mnie na dobre.Teraz jestem spokojna, że szybko i bez przepłacania mogę dać swoim najbliższym smaczne i świeże wyroby. Dziękuję, że jesteście!