Świąteczne uszka w nieświątecznej odsłonie
Kiedy liście opadły już z drzew, a temperatura na dworze sięga poniżej 10 stopni, możemy już pomyśleć o Świętach Bożego Narodzenia. To nie tylko święto religijne, ale również rodzinne – festiwal pięknych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, kolorowych dekoracji i ciepłej atmosfery rodzinnego domu. Doskonała okazja do tego, by zasiąść wspólnie przy stole, na którym nie może zabraknąć 12 pysznych i tradycyjnych dań!
Ogromne ilości jedzenia – z tym wielu z nas kojarzą się Święta. Co zrobić z pierogami lub uszkami, które pozostały niezjedzone? Wyrzucić czy zamrozić i zapomnieć o nich? Mamy lepszy pomysł – przepis na poświąteczną zapiekankę!
Kto powiedział, że świąteczne potrawy można jeść tylko w święta? Warto cieszyć się ich wyśmienitym smakiem również na co dzień. Jeśli masz ochotę zjeść uszka lub wypróbować nasz przepis na zapiekankę, a nie zostało Ci nic po świętach, możesz wybrać gotowe uszka „U Jędrusia” z oferty bożonarodzeniowej. Wyróżniają się niezwykle delikatnym ciastem oraz perfekcyjnym połączeniem kwaśnej kapusty z aromatyczną smażoną cebulką i grzybami.
Przepis na zapiekankę z uszek
Przygotuj składniki:
– 1 opakowanie uszek „U Jędrusia”
– 3 kiełbasy ulubionego rodzaju (mogą być np. śląskie) pokrojone w półplasterki
– 300g śmietankowego serka topionego
– 1 cebulę pokrojoną w kostkę
– 250ml mleka
– 200g żółtego sera startego na tarce, na grubych oczkach
Przygotowanie:
1. Pokrojone kiełbasy podsmaż na patelni wraz z pokrojoną cebulą. Smaż, aż cebula się zeszkli.
2. W tym czasie ugotuj uszka we wrzątku z odrobiną soli i odsącz z wody. Sposób przygotowania na opakowaniu.
3. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
4. W garnuszku podgrzej mleko i dodaj do niego serek topiony. Podgrzewaj, aż serek całkowicie się roztopi i mieszaj, aż masa zgęstnieje – tak powstanie sos serowy.
5. Do naczynia żaroodpornego wrzuć uszka oraz kiełbasę z cebulą. Polej sosem serowym, a następnie posyp startym żółtym serem.
6. Zapiekaj przez 20-25 minut.
Nasza zapiekanka to świetne połączenie tradycyjnych polskich smaków (kwaśnej kapusty, grzybów, kiełbasy, smażonej cebulki) i sposób na to, by nie marnować świątecznego jedzenia… lub po prostu spróbować czegoś nowego w kuchni! Smacznego!